Hangi lastikler kış lastiğidir kış lastiği uygulaması başlıyormu

Hangi lastikler kış lastiğidir kış lastiği uygulaması başlıyormu

Kış lastiği uygulamasına geçilmeye hazırlanılıyor.Kış lastiği takma uygulaması, şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için yarın başlıyor.Kış lastiği takmayan sürücülerin yola devam etmesi yasaklandı.İşte kış lastiği uygulaması hakkında ki detaylar..

Hangi lastikler kış lastiğidir kış lastiği uygulaması başlıyormu

Uygulama 1 Aralık 2016 tarihinde başlıyor. 1 Aralık’tan sonra tüm araba sahipleri araba lastiklerini değiştirmek zorundadır. Değiştirmeyenlere ise 602 Lira ceza kesilecek. Uygulama 1 Nisan 2017 tarihinde sona erecek. 2015 senesinde lastiği takmayan sürücülere toplam 1 milyon 951 bin 119 Türk Lirası ceza kesildi.

Dört lastiğinde değişmesi gerekiyor mu?

Evet, iki tane lastiğin değiştirilmesi fren ve virajlarda manevra kabiliyetini zorlaştırıyor.

Lastiklerin farkı nasıl belli olur?

Kışın alınan lastiklerin  yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S, M+S ve Snowflake veya Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir.

Özellikleri nedir?

Lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur. Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar. Kış lastikleri özel karışımı sayesinde +70C'nin altında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini arttırır. +70C'den daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır. Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı; araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü