EYT son durum 27 Şubat Erken emeklilik yasası çıkacak mı? Ne zaman emekli olurum

EYT son durum 27 Şubat Erken emeklilik yasası çıkacak mı? Ne zaman emekli olurum

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ederken Bakan Mehmet Müezzinoğlu'ndan EYT grubunu üzen bir haber geldi. Müezzinoğlu "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını temenni ediyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz" dedi.

EYT son durum 27 Şubat Erken emeklilik yasası çıkacak mı? Ne zaman emekli olurum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu emeklilik için diğer koşulları tamamlayıp yaşı bekleyenlere bir kez daha olumsuz haber verdi. Müezzinoğlu yeni bir düzenleme yapılmayacağını açıkladı. 

Müezzinoğlu "Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın sabırla o yaşını tamamlamalarını temenni ediyoruz ve bunun dışında bir düzenleme yapamayacağımızı ifade ediyoruz. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu emeklilik yaşı ile ilgili soruları yanıtladı. Özellikle yaşa takılanlar için önemli mesajlar verdi. Bakan Müezzinoğlu Türkiye'de emeklilik yaşının hala dünya ortalamalarının altında olduğunu vurguladı. 

OİCD üyesi ülkelerin ortalama emeklilik yaşı 72, Türkiye'de ortalama emekli yaşı 52. Yaşa takılanların o yaşı beklemeleri yasa gereği. 

Müezzinoğlu kamu personel reformu ile devlet memurlarının devlet güvencesinin ortadan kaldırılacağını yönelik iddilarala tepki gösterdi. 
 

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARIN SORUNU NASIL ÇÖZÜLECEK?

Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.

Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi.

8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi.

Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.

Vatandaşlar ise en çok yeni yılla birlikte 2017'de erken emeklilik konusunda müjdeli bir haber bekliyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN BAZI KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULABİLİR

Bazı meslek dallarında ve özel koşullarda erken emeklilik biraz daha erkene çekilebiliyor. İşte, erken emekliliğin formülleri:

Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.

Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

ELAZIĞYENİUFUK.COM ÖZEL HABER

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü