EYT Erken emeklilik için 5 formül! Emeklilikte yaşa takılanlar yeni gelişmeler

EYT Erken emeklilik için 5 formül! Emeklilikte yaşa takılanlar yeni gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Hükümet erken emeklilik için çalışma yapmakta çekimser davranıyor. Taşeron işçilerin kadroya alınacağı açıklanmıştı fakat bu konuda da henüz bir gelişme yaşanmadı. Erken emeklilik için öne çıkan 5 formül haberimizin devamında sizlerle.

EYT Erken emeklilik için 5 formül! Emeklilikte yaşa takılanlar yeni gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Sigorta borçlarının yapılandırılması ile birlikte pek çok kişi emeklilik için büyük bir engeli aştı. Fakat erken emeklilik bekleyenler için henüz yeni bir gelişme mevcut değil. 

Ülkemizde erken emekliliğin 5 yolu var. Askerlik, doğum borçlanması, 3 bin 600 gün formülü erken emekli ediyor. Bazı mesleklerde yıpranma ile emeklilik erkene çekilebiliyor
Tüm çalışanların hayali emekli olmak. Ülkemizde çeşitli durumlarda erken emeklilik imkanı sunuluyor. İşte erken emekliğin formülleri:

 Bazı meslekler için erken emeklilik imkanı sunuluyor. 'Yıpranma', 'Fiili Hizmet Süresi Zammı' denilen bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek erken emekliliğin yolunu açıyor. Yani 12 ay çalışmış kişi 15 ay çalışmış sayılıp, işe girişi 3 ay geri çekiliyor.

 
10 YILDA EMEKLİLİK

 Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçiyor. Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, borçlanma ile hem prim şartını azaltıyor hem de 1-2 yıl kazanabiliyor. Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

 
YÜKSEK EMEKLİ AYLIĞI ALABİLİRSİNİZ!

 Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik, eksik primlerin tamamlanması ile oluyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. 3 çocuğa kadar borçlanma yaparak, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

 15 yıl sigortalılık süresi, 3 bin 600 prim günü olanlar, emekli olabiliyor. Bu formülle emeklilik için öncelikle 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olmak ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.
 Sürekli bakıma muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların, 2008'den sonra prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler yaştan düşüyor.

eyt erken emeklilik emeklilikte yaşa takılanlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü