Esnaf işsizlik maaşını nasıl alacak merak ediliyor! 1.6 milyon esnafa müjde

Esnaf işsizlik maaşını nasıl alacak merak ediliyor! 1.6 milyon esnafa müjde

Esnaflar nasıl işsizlik maaşı alacaklarını merak etmeye başladılar. Hükümet 1.6 milyon esnafı ilgilendiren bir çalışma için kolları sıvadı. İş yerini kapatmak zorunda kalan esnafa işsizlik maaşı verilecek. Hükümet, ekonomik kriz, terör, deprem, sel, yangın gibi nedenlerle işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf için yeni bir ‘işsizlik sigortası fonu’ kurmaya hazırlanıyor. Esnaf işsizlik maaşının asgari ücretten düşük olmamasını istiyor.

Esnaf işsizlik maaşını nasıl alacak merak ediliyor! 1.6 milyon esnafa müjde

Hükümet, ekonomik kriz, terör, deprem, sel, yangın gibi nedenlerle işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf için yeni bir ‘işsizlik sigortası fonu’ kurmaya hazırlanıyor.

Fona, esnafın yanı sıra devletin ve ilgili meslek odalarının katkı yapması üzerinde durulurken, ödenecek işsizlik maaşının asgari ücretin altında olmayacak şekilde formüle edilmesi isteniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 1.6 milyon esnaftan emekli olanların dışındakilerin yararlanacağı ‘zorunlu işsizlik sigortası fonu’ çalışmalarında sona geldi. Çalışma, Gümrük Bakanlığı koordinasyonunda Çalışma Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), TOBB ile birlikte yürütülüyor. Bakanlık, esnafa yeni yük getirmeksizin, sosyal güvenlik priminden bir miktar ile esnafın meslek odasına üyelik aidatlarından bir bölümünün fona yönlendirilmesini öneriyor. TESK ise esnafın sosyal güvenlik priminden yüzde 2 kesilmesini, yüzde 2 de devletin katkısını istiyor. Fondan, en az 3 yıl işsizlik sigortası primi yatıran esnafın yararlanabileceği belirtiliyor.

işsizlik maaşı esnafa işsizlik maaşı esnaf nasıl işsizlik maaşı alacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü