Erken emeklilik son durum 2 Aralık EYT Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni gelişmeler

Erken emeklilik son durum 2 Aralık EYT Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyorlar. Sigorta borçlarının yapılandırılması ile birlikte pek çok kişi emeklilik için büyük bir engeli aştı. Fakat erken emeklilik bekleyenler için henüz yeni bir gelişme mevcut değil. Takvim gazetesinden Ali Şerbetçi erken vergi indiriminden erken emeklilik yolunun nasıl açıldığını kaleme aldı. Emeklilikte yaşa takılanlar için son gelişmeler haberimizin devamında sizlerle.

Erken emeklilik son durum 2 Aralık EYT Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni gelişmeler

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Erken emeklilik hayali kuranlar için yeni bir gelişme yaşanmıştı. Esnaf ve çiftçiler için geçmişe dönük SGK yapılandırması başvuruları yapıldı. SGK yapılandırması 25 Kasım Cuma günü sona erdi. Fakat yaşa takılmadan emekli olmak için bir kaç formül öne çıkıyor. Takvim gazetesinden Ali Şerbetçi erken emeklilik hakkında son gelişmeleri kaleme aldı. 


Vergi indiriminden erken emeklilik

Sigortadan erken emekli olabilmek için sakat raporu alsam, erken emekli olur muyum? 5...469766 Nolu SMS
Özür grubundan emekli olacakların daha az prim gün ile, işe giriş tarihine göre ve yaş şartı aranmaksızın diğer çalışanlardan daha önce emekli olma imkanları vardır. Özürlü durumundan emekli olabilmek için en az yüzde 40 oranından fazla özrünüzün olması ve bunu hastane raporu ile belgelemeniz şarttır. İş bununla da bitmiyor. Özrünüzün yüzde oranının ne olduğu, ilk işe başlama tarihiniz, ödemiş olduğunuz prim gün sayısı ve kaç yıllık sigortalı olduğunuz da önemli. Bu nedenle şu anda aylık alıp almayacağınızı söylememiz yanlış olur.

2.5 yıldır aynı firmada çalışmaktayım. İzin vermiyorlar. Ayrılırsam tazminat alabilir miyim? 5...354420 Nolu SMS
Yıllık izin hakkının keyfi ve sübjektif nedenlerle kullandırılmaması hukuka aykırıdır. Yönetmelikte belirtildiği şekilde talepte bulunulması halinde işverenin keyfi nedenlerle işçiye yıllık iznini kullandırmaması işçi açısından sözleşmenin haklı nedenle feshi sonucunu taşıyabilecektir. Bu nedenle fesihte işçi tazminata hak kazanır. Sizde bu nedenle işten ayrılırsanız tazminat hakkınız olur.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
12.08.2006 tarihinde sigortalı oldum. 27.09.2015 yılında yüzde 40 engelli raporu aldım. 27.12.2015 tarihinde engelli kadrosundan işe başladım. Acaba hangi yıl emekli olabilirim? E. Onur ŞENLER
İşe girişiniz ve vergi indirimi raporunuza göre 20 yıl, 4400 prim gün şartlarına tabisiniz. Bu durumda 20 sigortalılık sürenizin dolacağı 12.08.2026 tarihine kadar 4400 prim günü tamamlayarak bu tarihte, tamamlayamazsanız 4400 günü tamamlayınca emekli olabilirsiniz.
.
 

Emeklilikte yaşa takılanların gözü kulağı hükümetten gelecek açıklamada. Geçtiğimiz hafta açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu SGK yapılandırmasının yapılacağını açıkladı. SGK yapılandırması için 25 Kasım Cuma gününe kadar başvurular kabul edildi. Fakat SGK yapılandırmasından yararlanamayan emeklilikte yaşa takılanlar için bir kaç yeni formül gündeme geldi. 

Emekliliğine birkaç yıl kala yasa nedeniyle daha yıllarca beklemek zorunda olan 5 milyona yakın kişi var. Gözler hep meclisten ve siyasilerden gelecek kararlarda. Çünkü, bir an önce emekli olmak istiyorlar. Ancak yasal düzenleme şu anda uzak olsa da bazı haklar yaşı bekleyeni de diğer sigortalıları da erken emekli edebilir. İşte vatandaşlara erken emeklilik imkanı sunacak haklar; 
YAŞ BEKLEYENE KADEMELİ MAAŞ
Emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek için çalışma başlatıldı. Primi doldurup emeklilik yaşını bekleyenlere, eksik her yıl için yüzde 5 düşük maaşla erken emekli olma imkanı getirilmesi bekleniyor. Öte yandan, 8 Eylül 1999'dan önce SSK girişi olanlar, 3600 gün primle emekli olabiliyor. Bu şart Bağ-Kur'lularda 5400 gün. 

10 YIL İÇİNDE EMEKLİLİK 
Bir işte bir süre çalıştıktan sonra hastalanan ya da sakat kalan binlerce kişi var. Bu kişilerden yüzde 60 oranında iş gücü kaybı olanlar ile sürekli başkasının bakımına muhtaç derecede malul olanlar yaşı beklemeden erken emekli olabiliyor. Bunun için 10 yıl sigorta, 1800 gün prim ve en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybı şartı aranıyor. İş gücü kaybının yüzde 60’ı aştığı ve malullüğü SGK Sağlık Kurulu tarafından onaylanan kişilere 971 lira maaş bağlanıyor. 

MALUL ÇOCUKLU ANNELER 
Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan anneler erken emekli olabiliyor. Örneğin, 2008’den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne bin 250 gün prim ödemiş sayılıyor. 250 günlük süre yaştan düşüyor. Bu haktan SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’na tabi olan anneler yararlanıyor.
 
2 BİN 160 GÜN KAZANÇ 
Doğum borçlanması, emekli olmak için diğer koşulları sağlayıp prim gün sayısı eksik olan kadınların erken emekli olmasını sağlıyor. Doğumdan önce sigortası yapılan, adına prim ödenen ve çocuğu yaşayan tüm kadınlar doğum borçlanması yapabiliyor. En fazla üç çocuk için geçerli oluyor. Her çocukta 2 yıl olan bu hak, kadınların çocukları üzerinden 2 bin 160 gün prim kazanmayı sağlıyor. 
 
5 YIL DAHA ERKEN
Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Böylece, prim sayısını artarken emeklilik yaşı öne çekilmiş oluyor. Örneğin, 20 yıl çalışan bir kişi yıpranmayla 25 yıl çalışmış sayılarak 5 yıl erken emekli olma hakkı elde edebiliyor. Çalışılan işin bu kapsamda değerlendirilip değerlendirilmediğini SGK’ya sorup öğrenmek gerekiyor.


SGK YAPILANDIRMASI BAŞVURULARI SONA ERDİ

 

Erken emeklilik için esnaf ve çiftçilerin yüzünü güldürecek yeni bir gelişme yaşandı. Prim borcu nedeni ile emekli olamayan kişiler SGK yapılandırması yaparak emekli olabilecekler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu SGK yapılandırma başvurularının 25 Kasım günü son bulacağını açıkladı. 

​SGK prim yapılandırmasında son günün ne zaman olduğu merak ediliyor. Bakan Mehmet Müezzinoğlu SGK yapılandırması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Müezzinoğlu bugüne kadar 26 milyar liralık SGK borcunun yapılandırıldığını söyledi. Ayrıca Müezzinoğlu çiftçi ve esnafın 25 Kasım gününe kadar başvuruların alınacağını açıkladı. 


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sigorta primi yapılandırması kapsamında bugüne kadar 26 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacağının yapılandırıldığını bildirdi.

Müezzinoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2017 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda, Siirt'in Şirvan ilçesindeki maden faciasında yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet diledi.

Bugün akşam saatlerinde bölgeye gideceğini belirten Müezzinoğlu, yarın facianın yaşandığı maden ocağında incelemelerde bulunacağını söyledi.

Müezzinoğlu, hükümetin seçim sürecinde millete verdiği taahhütleri yerine getirebilmek için hummalı bir çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Millete verilen sözlerden bir tanesinin de 2016 yılı için asgari ücretin net bin 300 liraya yükseltilmesi olduğunu anımsatan Müezzinoğlu, şöyle konuştu: 

"Asgari ücret artışı sebebiyle işverenlerimize yansıyan ek maliyetin yüzde 57'si Hazinece karşılanmaktadır. Asgari ücret artışının işverene getirdiği ek maliyetin bir kısmının Hazinece karşılanması 2017 yılında da devam edecektir. Kendi nam ve hesabına çalışanlarda da asgari ücret artışından kaynaklı prim yükünü hafifletmek için 5 puanlık prim indirimi getirilmiştir. Asgari ücret üzerinden ödenecek aylık prim tutarı 568 liradan 485 liraya indirilmiştir. Bu düzenleme sonrasında prim tutarlarına göre esnaf Bağ-Kur'lular da yüzde 15, Tarım Bağ-Kur ile muhtarlarda ise yüzde 19 indirim sağlanmıştır. Diğer taraftan sosyal güvenlik sisteminin aktüeryal dengesini göz önünde bulundurarak, tahsilat kabiliyetimizi arttıracak düzenleme ile iş verenlerimizin, esnafımızın ve çiftçimizin haziran 2016 öncesi sigorta prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinerek enflasyon oranında yeniden yapılandırılması imkanı sağlanmıştır. 25 Kasım 2016'ya kadar başvuruların alınacağı yapılandırma sürecinde bugüne kadar 26 milyar liralık SGK alacağı yapılandırılmıştır."

"Yaşa takılanların maliyeti 400 milyar lira"

Müezzinoğlu, sosyal güvenlik sisteminde sürdürülebilir bir yapının sağlanmasının ekonomik kalkınmanın sürdürülebilmesiyle eşzamanlı olarak yürütüldüğüne dikkati çekerek, "Bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını gidermelerini engelleyecek bir yapının oluşmamasına da dikkat etmeliyiz. Emeklilikte yaşa takılanlar hususuna bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Emeklilikte yaşa takıldığından bahsedilen kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar lira olduğu ve bu maliyetin son tahlilde sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır." dedi.

Çalışma hayatının hem değişen demografik yapılara hem de gelişen teknolojiye göre yeniden düzenlemesi gerektiğini vurgulayan Müezzinoğlu, ortaya çıkan yeni duruma insan odaklı çözümlerin üretilmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, İŞKUR, SGK ve MYK ile geleceğin istihdam piyasasının ihtiyaçlarına göre, mesleki eğitimden, iş sağlığı ve güvenliğine, bölgesel ve sektörel SGK prim teşviklerinden, işsizlik sigorta primlerinin düzenlenmesine kadar geniş bir çerçevede politikalarını belirlemek için yoğun çaba sarf ettiklerini aktardı.

TÜİK'in 2016 Ağustos verilerine göre işsizlik oranının yüzde 11,3 olarak gerçekleştiğini anımsatan Müezzinoğlu, şöyle devam etti: 

"Ancak işgücü piyasasını sadece işsizlik oranları ile değerlendirmek doğru bir yaklaşım değildir. Son dönemlerde işsizlik oranındaki nispi artışa karşın İşgücüne Katılma Oranımız ve istihdamımız hızla artmaya devam etmektedir. 2016 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre tarım dışı sektörlerde istihdam 579 bin kişi artmıştır. Dünya ekonomisinde ve iş gücü piyasasında yaşanan durgun seyrin yanında bölgemizde yaşanan siyasi gerilimler ve ülkemizdeki kanlı darbe girişiminin büyümeyi ve istihdam politikalarımızı olumsuz yönde etkilediği görülmektedir. Bunun yanında özellikle Irak ve Suriye kaynaklı jeopolitik risklerin yanında Türkiye'nin en önemli ihraç pazarı olan Avrupa Birliğinde, çevre ülkelerden kaynaklı yaşanan ekonomik gelişmeler, ihracat ve iş gücü piyasası üzerinde baskı oluşturmuştur. Ayrıca, Rusya ile ticari ve siyasi ilişkilerimizde 2015 yılı sonunda başlayan ve 2016 yılının ilk yarısına kadar devam eden gerilim özellikle turizm ve tarım sektörünü etkilemiştir."

"Toplum Yararına Programlara 152 bin 920 kişi katıldı"

Türkiye iş gücü piyasasını küresel kriz sonrasında Avrupa'dan ayıran ve öne çıkaran diğer gelişmenin de istihdam oranında yaşanan kuvvetli artış olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, "2007 yılına kıyasla 2015'te istihdam oranı Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkede 1 puan, Avro Alanı'nda ise 2 puan azalırken, Türkiye'de 4,5 puan artmıştır. Türkiye'nin 2005'te yüzde 41,5 olan istihdam oranı 2015 yılı sonunda yüzde 46'ya yükselmiştir. Böylece ülkemiz, Avrupa'da istihdam oranını en fazla artıran üçüncü ülke konumuna gelmiştir. TÜİK tarafından açıklanan son verilere göre ise 2016 yılı Ağustos dönemi itibarıyla istihdam oranımız yüzde 46,7 olarak gerçekleşmiştir." diye konuştu.

İktidarları döneminde iş gücü piyasası politikalarının daha kapsamlı uygulandığını ve İŞKUR'un, kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesinin yanında sunduğu hizmetlerin niteliğinde ve niceliğinde yaşanan gelişmenin etkisi ile işe yerleştirilenlerin sayısının hızla yükseldiğine dikkati çeken Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"2003'te 65 bin kişinin işe yerleştirilmesine aracılık eden İŞKUR, 2015'te işe yerleştirme sayısını yaklaşık 13,5 kat artırarak 889 bin kişinin istihdamına aracılık etmiştir. Temmuz ayındaki hain kalkışmaya rağmen 2016 yılında iş bulmasına imkan sağladığımız vatandaş sayısını bir önceki yıla kıyasla artırmak en büyük hedefimizdir. İŞKUR 2002'de kamu sektöründe daha fazla hizmet sunarken, özel sektör işverenlerinden alınan açık iş sayısı 2002 yılına göre 2015'te 54 kat artmıştır. İşe yerleştirme sayılarındaki artış aslında toplanan taleplerin birçoğunun istihdama yönlendirildiğini göstermektedir. İŞKUR tarafından işsizlerimizin çalışma hayatından kopmalarını engellemek ve geçici gelir desteği sağlamak amacıyla Toplum Yararına Programlar uygulanmaktadır. Bu kapsamda 2016 yılı Ocak-Ekim döneminde açılan programlara 152 bin 920 vatandaşımız katılmıştır. Toplum yararına programlar kapsamında ağaç dikimi, temizlik, restorasyon gibi faaliyetler ile çevre düzenlemesine katkı sağlamaktayız."

"Bin 4 kişi yarım çalışma ödeneği aldı"

Mehmet Müezzinoğlu, istihdamın üretime verdiği katkıyı ve verimliliği arttırmak için mesleki eğitim kurslarına ve işbaşı eğitim programlarına önem verdiklerini dile getirerek, "2009 yılından bugüne kadar işbaşı eğitim programını başarı ile bitirenlerin yüzde 75'i program sonrası istihdam edildi. 2002-2016 (Ekim) döneminde kurs ve programlara 2 milyon 58 bin 147 kişi katıldı. Ayrıca İŞKUR vasıtasıyla kişi başına 36 bin lira hibe vererek 2014'ten bugüne kadar 592 engelli vatandaşımıza kendi işlerini kurma imkanını sağlandı." bilgisini verdi.

İşsizlik sigortası fonunun piyasa koşullarında etkin ve şeffaf şekilde yönetildiğini bildiren Müezzinoğlu, şu açıklamada bulundu: 

"31 Ekim itibarıyla 101 milyar 37 milyon liraya ulaştı. Bunun yıl sonu itibariyle 102 milyar 931 milyon lira olacağı tahmin ediliyor. İşsizlik Sigortası ödemelerinin başladığı 2002 Mart ayından 2016 yılı Ekim ayı sonuna kadar yaklaşık 5 milyon kişiye 13,6 milyar lira, Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının başladığı 2005'te 2016 yılı Ekim ayı sonuna kadar 228 bin kişiye yaklaşık 210,9 milyon lira, Ücret Garanti Fonu kapsamında 2016 yılı Ekim ayı sonuna kadar yaklaşık 63 bin kişiye 137,5 milyon lira, İş Kaybı Tazminatı kapsamında 2002 yılından 2016 yılı Ekim ayı sonuna kadar Özelleştirme İdaresinden aktarılan kaynak ile yaklaşık 33 bin kişiye 218,7 milyon lira ödeme yapıldı."

Bakan Müezzinoğlu, kadınların çalışma hayatından uzaklaşmadan çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla Yarım Çalışma Ödeneği uygulamasını hayata geçirdiklerini anımsatarak, bu kapsamda 2016 yılı Nisan'ından Ekim sonuna kadar bin 4 kişiye 1,4 milyon lira ödemenin yapıldığını belirtti.

"341 Ulusal Yeterlilik yürürlüğe girdi"

Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun (MYK) uluslararası standartlara uygun şekilde ulusal meslek standartlarını ve yeterliliklerini oluşturarak çalışma hayatına nitelikli eleman kazandırdığının altını çizen Müezzinoğlu, şunları söyledi: 

"Bugüne kadar 811 meslek standardı hazırlanmış, bunlardan 681'i Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş ve ulusal meslek standardı hüviyetine kavuşmuştur. 2017 yılında 70 yeni ulusal meslek standardının yürürlüğe konulması hedeflenmiştir. Standartlarda yer alan mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerin, ölçülüp belgelendirilmesine yönelik usul ve esasları düzenleyen 341 Ulusal Yeterlilik yürürlüğe girmiştir. Meslek standartları ve yeterliliklere dayalı olarak ölçme ve değerlendirme faaliyeti gösteren uluslararası akredite 56 sınav ve belgelendirme kuruluşu MYK tarafından yetkilendirilmiştir. Bu kuruluşlar tarafından yapılan teorik ve pratik sınavlar sonucunda, 74 bin 220'si 'tehlikeli' ve 'çok tehlikeli' işlere ilişkin mesleklerde olmak üzere toplam 92 bin 952 kişi başarılı olarak MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı. 2017 yılı sonuna kadar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilen meslek sayısı 115'e çıkartılacaktır."

"Kayıt dışı istihdam oranı yüzde 34'e düşürüldü"

Bakan Müezzinoğlu, kayıt dışı istihdamla mücadelenin etkin bir şekilde sürdürüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"2002'de yüzde 52,14 olan kayıt dışı istihdam oranı yoğun denetim faaliyetleri ve idari tedbirler ile yüzde 34,62'ye düşürüldü. Bu noktadan sonra, 2023 hedefi olan tarım dışı sektörlerde geçerli kayıt dışı istihdam oranının yüzde 15 seviyesine ulaşabilmesi, denetimlerin yanı sıra sosyal güvenlik bilincinin gelişmesi ve farkındalık çalışmalarının yapılması ile mümkün olabilecek. Bakanlığımızca yürütülen denetim, rehberlik ve kayıt dışı istihdam ile mücadele kapsamında bu yılın ocak-eylül döneminde toplam 56 bin 672 iş yeri ve 2 milyon 77 bin 445 sigortalı denetlendi. Bu iş yerilerinden 28 bin 646'sının kayıt dışı, çalışanların 62 bin 709'nun da sahte sigortalı olduğu tespit edildi."

eyt erken emeklilik emeklilikte yaşa takılanlar nasıl emekli olurum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ercan     2017-01-30 Erol haklı
guler     0000-00-00 1998 sgk girisim 3600 gunu tamamladim yas bekliyorum yasim 55 lutfen cozum bulun
Güfer Eşgi     0000-00-00 Sgk olmadan öncki doğumlara borçlanmak istiyoru Anne olarak biz hahhimızı istiyoruz biz çocuklarımızı doğurup sokağamı attık biz Anne deyilmiyiz önce çocuklarımızı būyüttük sonra çalışmaya başladık bakacak kimsemiz soktu suçumuz bumu biz Anne olarak hakkımızı ıstiyoruzzz
erol     2016-12-04 bu devlet surıyelerı emeklı yapar ancak oy vermeden dusunecektınız
garip     0000-00-00 Muezzinoglu açıkladı kesinlikle oylebirseyok kimse kendini kandirmasin 4aralik kanal7de
samsun 55     2016-12-03 1999 öncesi çalımıiiş hakkımız gasbedilmişi kım savunacak işsizim kıramı odemiyom ne olacak halimiz
ibrahim     0000-00-00 Ya hep aynı yazıları yeniymiş gibi güncelliyorsunuz biraz ayıp olmuyormu insanların zaaflarıyla dalga geçer gibi
Gülfer Eşgi     0000-00-00 Bukadar işsiz varken50 yaşından sora biz iş bulamıyoruz lütfen buna çözüm bulun ertelemeyìn biz açız aç
Güler eşgi     0000-00-00 Yoksa hakkımızı helel etmiyoruz Anne duası alamassanız işiniz ras gitttmeeeezzzzz
Güler eşgi     0000-00-00 Yoksa hakkımızı helel etmiyoruz Anne duası alamassanız işiniz ras gitttmeeeezzzzz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü