Emeklilikte yaşa takılanlar son durum merak ediliyor! EYT erken emeklilik tekrar gündeme geldi

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum merak ediliyor! EYT erken emeklilik tekrar gündeme geldi

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını kontrol ettiler. Erken emeklilik konusunda hükümetin bir çalışma yapmayacağı açıklanmıştı. Erken emeklilik bekleyenleri umutlandıran yeni bir gelişme yaşandı. Erken emeklilik konusu Meclis'te yeniden gündeme geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar için son gelişmeler haberimizin devamında sizlerle.

Emeklilikte yaşa takılanlar son durum merak ediliyor! EYT erken emeklilik tekrar gündeme geldi

Erken emeklilik hayali kuranlar durumlarında yeni bir gelişme olup olmadığını merak ediyor. Erken emeklilik yeniden Meclis gündemine taşındı. Emeklilikte yaşa takılanlar için önümüzdeki günlerde yeni bir çalışma yapılması bekleniyor. Erken emeklilik gelişmeleri haberimizin devamında sizlerle. 

1999 yılında oluşturulan 4447 Sayılı Kanun’la emeklilik yaşının kademeli olarak yükseldiğini, Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili hükmü iptal etmesinden sonra 2002 yılında 4759 Sayılı Kanun çıkarılarak emeklilikte kademeli geçişin yeniden düzenlendiği belirtildi. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni düzenlemeler yapılmaya başlanacak.  Mecliste görüşülmesi beklenen 15 maddenin yer aldığı tasarı da emekliliği kaç yıl kaşmışsa her yıl için yüzde 5 düşük maaşı kabul edenler hemen emekli olabilecek. Emeklilik yaşını bekleyen kişilerin bazı koşulları yerine getirmesi halinde vaktinden önce emekli olmasına erken emeklilik denir.

ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

Güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Emeklilik sorgulama işlemleri için ise yine e-devlet resmi sayfası olan türkiye.gov.tr'ye girilmesi gerekiyor. Sayfaya girdikten sonra bilgilere kolayca ulaşmak mümkün. E-devlet web sayfası üzerinden güncel sigorta bilgilerinizi görmek için ilk olarak mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, e-devlet şifresi ile giriş ile giriş ya da TC kimlik bilgilerinden birini kullanarak giriş yapabilmeniz mümkün. Sisteme girdikten sonra e-hizmetler kategorisinin altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online hizmet uygulaması SSK 4a emeklilik yaşı hesaplama hizmet bilgisi olarak güncel sigorta bilgilerine ulaşmanızı sağlar. Bu uygulamayı kullanırken hizmete başlama tarihi, doğum tarihi, cinsiyet, maluliyet durumu, erken yaşlayla ilgili bilgileri doğru girmeniz önemlidir. Erken emeklilik son dakika haberleri arasında maaş farlılıklarına dikkat çekiliyor. Tarım Bağkur primlerinde son yedi yıla dikkat edilmesi gerekiyor, çünkü son yedi yıl primin fazlası normal Bağ-Kur veya isteğe bağlı Bağ-Kur olarak değil de Tarım Bağ-Kur primi ise maaş düşük oluyor. Bu sebebi ise Bağkur maaşlarında 2000 yılından öncesinde maaş hesaplaması bulunmuyor ve düşük basamak değeri olduğu için buradaki göstergeler dikkate alınıyor. Kamu da erken emeklilik için görüşmeler önümüzdeki hafta devam edecek, yapılacak görüşmelerden sonra postacılara, sağlık görevlilerine, öğretmenler için emeklilik gelişmeleri yaşanabilir. 18 Mayıs'ta yapılacak olan toplantıya memur- Sen, Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı katılacak. Erken emeklilik yasa tasarısının geçerli olacağı meslekler arasında kimyacılar, itfaiyeciler, mühendis, öğretmenler, tekniker, postacılar, teknisyenler yer alıyor. Eğer beklenen karar çıkarsa, 900 bin öğretmen de fiili hizmet zammı ve erken emeklilikten faydalanacak.

EMEKLİLİK TARİHİ HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Emeklilik tarihi hesaplama işleminiz için öncelikle yazımızın sonunda sizlerle paylaşacağımız bağlantı adresine tıklayınız.

Cinsiyetinizi seçiniz.

Açılan sayfada bulunan kutucuklardan ilkine doğum tarihinizi yazmalısınız.

Sigortaya başlama tarihinizi yazınız.

Bitiş tarihinizi yazınız.

Eğer çakışan tarihler varsa bu tarihler dikkate alınmayacaktır.

Ayrıca görevden ayrılıp tekrardan göreve başladıysanız ekle butonuna basarak bu tarihleri de eklemelisiniz.

Bütün bilgileri yazdıktan sonra emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz

Unutmamalısınız bu bilgiler resmi evrak niteliği taşımamaktadır, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır.

 

Erken emeklilik hayali kuranlar için yeni bir formül gündeme geldi. Bir iş yerinde çalışma imkanı olmayanlar için isteğe bağlı sigorta ödemek mümkün. Tarım sigortalıları için yapılan düzenleme ile erken emeklilik yolu açılıyor. Erken emeklilik hakkında merak ettikleriniz haberimizin devamında sizlerle. 

SSK kapsamında bir iş yerinde çalışma imkânı olmayan sigortalılar için isteğe bağlı SSK primi ödemek mümkün. En kolay yolu ise ‘Tarım SSK’. Teknik adı Ek/5 olan ‘Tarım SSK’ statüsü tarım sektöründe çalışan tarım işçileri için geliştirilmiş bir sigortalılık statüsü. Hiçbir sigortası olmayanlar, tarım ve çiftçilikte uğraştığını il veya ilçe tarım müdürlüklerine onaylatmaları halinde prim ödeyerek SSK’lı olabilir.  

KİMLER BAŞVURABİLİR? 

Herhangi bir sigortası olmayan, kendi sigortalılıklarından dolayı gelir veya aylık almayan ve 18 yaşını doldurmuş olanlar; tarım veya orman işlerinde çalışanlar Tarım SSK’lısı olabilir. Geçici tarım işleriyle uğraşanlar aynı zamanda zorunlu sigortalı olmaları gereken bir işte çalışıyorlarsa tarım işçisi statüsünde sigortalı olamaz. Örneğin; vergi mükellefi olarak ticari faaliyette bulunan bir kişinin zorunlu olarak Bağ-Kur sigortalısı olması gerekiyor.
 
ERKEN EMEKLİ EDİYOR 
 
Tarım sigortalısı, SSK kapsamında değerlendiriliyor. Bu kapsamdaki sigortalılar ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler SSK’lı gibi ücretsiz sağlık hizmeti alabiliyor. Yaş ve prim şartını yerine getirenler emekli oluyor. SSK hakkı tanındığı için 9000 gün prim yerine 7200 prim ve daha düşük yaşta emeklilik hakkı doğuyor. Tarım işçileri için sigortalılık, isteğe bağlı. 18 yaşını dolduranlar tarımla uğraştıklarını muhtarlık il veya ilçe tarım müdürlüklerine onaylatıp aldıkları belgelerle talepte bulunurlarsa talep tarihinden itibaren sigortalı sayılıyor.

NE KADAR PRİM ÖDENİR? 

Tarım sigortaları bu yıl itibarıyla 23 gün prim ödeyip 30 gün prim ödemiş sayılıyor. Uygulamanın başladığı 2011’de bu süre 18 gündü. Ödenecek prim gün sayısı her yıl 1 puan artıyor ve 30’a kadar çıkacak. Ödenecek prim asgari ücrete göre belirleniyor. 2008’den sonra tarım SSK’lı olan bu yıl ayda 435.63 lira ödeyecek. Bağ-Kur’lular 568 lira ödüyor.  

 

Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olmasını beklerken SGK'dan kötü bir haber geldi. Yıllardır erken emeklilik yolunun açılmasını bekleyen emekli adayları için henüz bir çalışma yok. SGK Sigorta Pirimi Genel Müdürü Açıkgöz, erken emeklilik tartışmalarına açıklık getirip, kurum içerisinde o yönde bir çalışma olmadığını söyledi.

ESNAFA 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Büyük çoğunluğu esnaf olan Bağ-Kur'lulara erken emeklilik getirecek olan çalışma, büyük sevince yol açtı. TAKVİM'in duyurduğu çalışma hayata geçtiğinde yüzbinlerce esnaf 5 yıl daha az prim ödeyerek emekli olabilecek. Gazetemizi arayan Bağ- Kur'lular bu çalışmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, "Zaten SSK ile bizim aramızda bir haksızlık oluyordu. Bütün kurumlar SGK çatısı altında birleşmesine rağmen ayrı kurallar olması adaletsizlik. Bunun düzeltilecek olması çok sevindirici" dediler. 4'üncü Esnaf ve Sanatkarlar Şurası'nda gündeme gelen çalışma ile Bağ-Kur'lular da diğer çalışanlar gibi 9 bin gün (25 yıl) yerine 7 bin 200 gün prim ödeyerek emekli olacak. Söz konusu çalışmanın yasa tasarısı haline getirilerek Meclis'e sunulması bekleniyor...

ERKEN EMEKLİLİKTEN KİMLER YARARLANABİLECEK?
 

Güneş Gazetesi'nin yazarlarından Arif Temir, erken emeklilikten kimlerin yararlanabileceğini açıkladı.

Erken emeklilik

- Çalışmayı engelleyecek kadar çalışma gücü kaybına uğrayanlar

- Meslek hastalığına yakalananlar, iş kazasına uğrayanlar, çalışma gücü azalanlar içinde "meslek kazanma gücünün %60'ını kaybetmesi durumunda"

5510 sayılı Kanun'da kademeli bir düzenlemeye gidilmiştir. Buna göre bu tarz hastalığı olanlar erkenden emekli olabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu tarz durumlarda olan, çalışmakta zorlananlar için;

- % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, 16 yılı sigorta ile dolduranlar veya 4320 günğü bitirenler

- % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak

- Eğer annenin muhtaç durumda engelli bir çocuğu varsa, o anne de emekli olabilme hakkına sahip. Annenin bu hakka sahip olabilmesi için 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indiriliyor.

ERKEN EMEKLİLİK BEKLEYENLERE KÖTÜ HABER
 

Erken emeklilik bekleyenlerin hayallerini suya düşüren bir açıklama geldi. Emeklilikte yaşa takılanlar durumlarında yeni bir gelişme olmasını beklerken SGK Sigorta Pirimi Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, erken emeklilik konusunda çalışma olmadığını söyledi. 

SGK Sigorta Pirimi Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, Rize'de katıldığı bir programda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kayıt dışı istihdamın azaldığını, 2023 yılında oranı yüzde 15’lere düşürmeyi hedeflediklerini belirten Açıkgöz, “2002 yıllarında kayıt dışı istihdam seviyemiz yüzde 52 seviyelerindeydi. Bu oranı bugün yüzde 32’lere kadar düşürdük. Ciddi bir düşüş sağlandı ama katetmemiz gereken çok mesafe var. Bizim 2023 yılın yılında tarım alanının dışındaki kayıt dışı istihdam hedefimiz yüzde 15’dir. Bu hedefimizi tutturmak için gece gündüz çalışmalar yapıyoruz. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde TÜİK verilerine göre yüksek bir kayıt dışı oranı görülüyor. Bu bölgede tarım faaliyetleri yoğun olduğu için bu alandaki kayıt dışı istihdam da yüksek gözleniyor. Bu bölgede tarım alanında kayıt dışı istihdam yüzde 52’lerde görülüyor ama tarım dışı orana bakıldığında yüzde 19 olduğunu görüyoruz. Bu rakam da Türkiye ortalamasının altındadır” dedi.

"TARLA SAHİBİ SİGORTALAMAK ZORUNDA DEĞİL"

Açıkgöz, tarım alanında tarla sahiplerinin günü birlik çalıştırdıkları işçileri sigortalama zorunluluğunda olmadığının altını çizerek, “Tarım sektöründe çalışanların sigortalılıklarının yapılması; işverene yani arazi sahiplerine ait bir durum değil. Geçici ve günü birlik çalışan tarım işçilerinin sigortalılıklarını tarla sahipleri yapmak zorunda değil. Öyle bir zorunlulukları yok. Bu konuda getirilmiş bir düzenleme var. Tarlalarda çalışan işçilerimiz kendileri sigortalarını yaptırmak ve primlerini ödemek sureti ile sigortalılıklarını sağlayabiliyorlar” ifadelerini kullandı.

"SGK İFLAS ETMEZ"

Açıkgöz, SGK’da açık olmasına rağmen devlet güvencesinde olduğu için iflasın söz konusu olmayacağını ifade ederek, “Sosyal Güvenlik Kurumu’na devlet katkısı vardır. Devlet katkısı olmayan bir sosyal güvenlik sistemi yoktur. Anayasada da bu güvence altındadır. Dolayısıyla devletin garantisi altındadır. Bu anlamda sosyal güvenlik sisteminin iflasa sürüklenmesi söz konusu değildir. Ama elbette gelirine göre giderini ayarlamak zorundadır. Bizde de bir açık vardır. Ancak bunun sürdürülebilir olması önemlidir. Bizim bu açığı sıfırlama gibi bir niyet ve gayretimiz yoktur. Açığı sıfırlayacağız diye vatandaşımızın sağlık hizmetlerini kısıtlayamayız. Emekli aylıklarını düşüremeyiz. Eğer açığı kapatmak istesek emekli maaşlarına zam yapmayız, sağlık giderlerinin bir kısmını karşılamayız ve açığı kapatırız. Ama amacımız bu değil. Sağlık hizmetlerini kısıtlamadan, aylıkları kısıtlamadan sürdürülebilir bir hizmet sağlamak için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

"ERKEN EMEKLİLİK YOK"

Son günlerde basında yer alan erken emeklilik tartışmalarına da açıklık getiren ve kurum içerisinde bu yönde bir çalışmaları olmadığına vurgu yapan Açıkgöz, "Kayıt dışı oranlarımız azaldıkça sigortalı sayımızda artıyor. Çalışan aktif-pasif oranlarımız iyileşme sürecinde. Daha iyi olacağını ifade etmek istiyoruz. Şu anda yaklaşık her iki çalışana karşı bir emeklimiz var. Bu oran uygun değil. 3-4 çalışana bir emekli seviyelerine gelmesi gerekir. Çalışanlarımız ‘günümü doldurdum yaşımı bekliyorum ne yapabilirim’ diyor. Emeklilik tanımı eşittir yaştır. Avrupa’da da böyledir. Avrupa ülkelerinde gün tanımlaması yoktur. Belli yaşa gelenler emekliye ayrılabilir. Çalışamayacak yaşa gelen insana emekli denir. Emeklilik yaşlılık aylığıdır. ‘Ben 10 bin günü tamamladım ama 45 yaşındayım, bana maaş verin’ denilemez çünkü bu sisteme aykırıdır. Bunun aksi sistemin dengelerini bozar. Bu konuda bir çalışma yok" diye konuştu.

eyt eyt son durum erken emeklilik emeklilikte yaşa takılanlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
arif     0000-00-00 Cıkarın artık emeklilik yasasını cikarin
arif     0000-00-00 Cıkarın artık emeklilik yasasını cikarin
yeşim     2016-11-16 keşke erken emeklılık olsaydı
NURDAN     2016-11-16 Ben sadaka istemiyorum, sizden olan hakkımı verin yeter.( AKP )
NURDAN     2016-11-16 Ben sadaka istemiyorum, sizden olan hakkımı verin yeter.( AKP )
oktay /26 *** /     2016-11-16 bende piyasada şoförlük yapıyorum pirimim dolu yaşı bekliyorum çocuk okutuyorum zor durumdayım sizden sadaka istemiyorum hakkım olanı istiyorum .hani Adalet ve Kalkınma - AKP -
mehmet kara     0000-00-00 15/12/1984 girişim var 7000. Gün pirimim var yaş. 01/01/1970 doğum tarihi ne Zaman emekli olabilirim
murat     0000-00-00 sayin baskanim bu millet sizin icin canini.veda etdi ardik olaya el koyun erken emeklilik yas.bekleyenleri emeklilik hakkini verin . konfeksiyonda calisiyorum uc cocuk.okuduyorum allag korkusu olsunlar
murat     0000-00-00 ben sizi allaha havalle ediyorum sayin baskanim bu millet sizi icin seit oldu siz bizim emeklilik.hakkimisi verin hellal etmem .murat
Ahmet ozcan     0000-00-00 Ben tir soforuyum 15 yıldır arabada ömür geçiriyorum 27 senem ve 6750 gün primim var yıpranma da yok ağır diye çalışıyoruz balerinlere bile yıpranma veriyolar bize bişey yok daha 7 sene beklemem lazım yaşı doldurmak için ben gece ve gündüz beddua ediyorum bizim hakkımızı yiyip bizi öyle olacak böyle olacak diye oyalayan vekillerin hepsini allaha havale ediyorum yazıklar olsun size oraya gelmek için millete bin türlü söz verdiniz şimdide dalga geçiyorsunuz bu insanlarla
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü