Emekli promosyonu son durum merak ediliyor! Ziraat Bankası ile anlaşma

Emekli promosyonu son durum merak ediliyor! Ziraat Bankası ile anlaşma

Emekliler promosyon alıp alamayacaklarını merak etmeye başladılar. Hükümet emeklilere promosyon verileceğini duyurdu. Emekliye promosyon için Ziraat Bankası ile anlaşma yapılması bekleniyor. Promosyon çalışmasının sona ermesinin ardından promosyon için özel bankalar daha yüksek teklif verdiler. Emekli promosyonu hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle.

Emekli promosyonu son durum merak ediliyor! Ziraat Bankası ile anlaşma

Milyonlarca emekli promosyon gelişmelerini merak etmeye başladı. Hukümet promosyon çalışmasını sonlandırdı. Hükümetin promosyon için Ziraat Bankası ile anlaşma yapması beklenirken özel bankaların daha yüksek fiyat verdikleri gündeme geldi. 

Yaklaşık 12 milyon emekliye promosyon için rekabet yine kızışacak. Promosyon anlaşmasının Ziraat Bankası ile imzalanması beklenirken; özel bankalar da emekli müşterilerini kaybetmemek, yenilerini kazanmak için kampanyalara hız verecek. Kazanan, emekli olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bankaların görüşme maratonunun ardından promosyon çalışması tamamlandı. Pazarlıklarda en yüksek teklif özel bankalardan geldi. Ancak her ilçede şubelerinin olmaması nedeniyle 'Emekliler maaşını almakta zorlanır' düşüncesi oluştu, gözler Ziraat Bankası'na çevrildi. Emeklilere promosyon için protokolün Ziraat Bankası ile imzalanması bekleniyor.

KAMUNUN PAYI % 90

Ancak bu durum özel bankaları harekete geçirecek. Emekli müşterileri kaybetmemek için kampanya düğmesine basılacak. Bankalar, halen maaşını kendi şubelerine taşıyan emeklilere yönelik pek çok kampanya gerçekleştiriliyor. Para-puan gibi hediyeler verilirken; ücretsiz işlemler sunuluyor, bankacılık işlemlerinde kolaylıklar sağlanıyor. Yeni durumda özel bankalar, kampanyalarının dozunu artıracak. Rekabetten de emekliler kazançlı çıkacak. Emeklilere yılda yaklaşık 125 milyar liralık maaş ödemesi yapılıyor. Halen emeklilere maaş ödemesi dağılımında kamu bankaları yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip bulunuyor. PTT ile bu oran yüzde 90'a ulaşırken; özel bankaların payı ise yüzde 10 civarında...

TUTARI 2 KRİTER BELİRLEYECEK

Çalışma Bakanlığı tarafından hazırlanan çalışmaya göre; ödemelerde taban fiyat formülü uygulanacak. Taban promosyon tutarı belirlenecek. Bütün emekliler için '0-500, 500-bin, bin-2 bin arası ve 2 bin lira üstü maaş alanlar' olmak üzere kademelendirme yapıldı. Emekli aylığının tutarına ve sistemde kalma süresine göre promosyon tutarı kademeli olarak artacak. Maaşı yüksek olan, maaşını hemen çekmeyen emeklinin promosyonu daha yüksek olacak.

Emekliler promosyon protokolu imzalandıktan sonra en çok parayı veren bankayı seçip maaşlarını taşıyacak. Böylece 12 milyon emekli maaşı için büyük bir rekabet başlayacak..

 

Emekliler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelecek promosyon haberini bekliyor. 11 milyon 750 bin emekli için bankaların ödeyeceği promosyon miktarı ise şekilenmeye başladı. 3 yıl sözleşme şartı ile bankalar kademesel olarak ikiye ayrılan emekli promosyon sisteminde 450 lira ve 900 liralık iki dilimde ödeme yapacak.Bankaların taban olarak 450 liralık ödeme baz alındığında ödeyeceği rakam 5 milyar 287 milyon 500 bin lira olurken, tavan olarak 900 lira baz alındığında ise 10 milyar 575 milyon lira ödeme yapacak. Emeklilere yıllık 152 milyar liralık devlet ödemesi yapılıyor. Bu paranın bankacılık sistemine girmesiyle ekonomik alanda bir ivme yakalanacak. Bankalar 20 gün vadeyle yıllık fazi 7,5 baz alındığında 152 milyar liralık emekli pastasından kazanacağı para 18 milyar lirayı bulacak.

2015'TE TOPLAM 152 MİLYAR LİRA ÖDENDİ

SGK tarafından 2015'te 485 bin 410'u yaşlılık, 11 bin 847'si malullük/vazife malullüğü olmak üzere toplam 497 bin 257 kişiye emekli aylığı bağlanmıştı. Sisteme yeni dahil olanlarla birlikte geçen yıl emeklilere aylıkları kapsamında toplam 152 milyar lira ödeme, bankalar aracılığıyla yapılmıştı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yürütülen pazarlık konusunda emeklilerin gözü kulağı, yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan gelecek müjdeli haberde.

2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi talebiyle gündeme gelen tartışmalar, AK Parti'nin konuyu seçim beyannamesine taşımasıyla ciddiyet kazanmıştı.

SEÇİM VAADİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Hükümet, asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi, emekli aylıklarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması gibi seçim sürecindeki vaatlerini hayata geçirmeyi sürdürüyor. Bu kapsamda emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi vaadini de hayata geçirmek için çalışma yürütüyor. SGK ile bankalar arasında emeklilere aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon verilmesi için yaklaşık 6 aydır yürütülen görüşmeler merakla takip ediliyor. Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun bakanlığının son günlerinde "çalışmalar teknik olarak tamamlandı" yönünde açıklaması emeklilerce memnuniyetle karşılanmıştı.

Kamu yine öncü olacak

Geçtiğimiz aylarda konut faizini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla indiren bankalar promosyon çalışmaları içerisinde. 3 yıllık sözleşmelerle emeklileri bankalarına çekmek isteyen özel sektöre konut faiz indirilmesinde öncülük eden kamu bankaları başı çekecek.

Son 6 ayda 223 bin kişi emekliliğe ayrıldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, bu yılın ilk altı ayında 217 bin 490'ı yaşlılık, 5 bin 790'ı malullük/vazife malullüğü olmak üzere toplam 223 bin 280 kişiye emekli aylığı bağlandı. Milyonlarca çalışanın hayalini kurduğu emekliliği, bu yılın ocak-haziran döneminde gerekli prim gün sayısı ile yaş sınırını karşılayan 217 bin 490 kişi hak etti. Bu kişilerden 172 bin 937'si SSK, 24 bin 891'i Bağ-Kur, 19 bin 662'si ise Emekli Sandığı statüsüyle emekli oldu. Geçen yıl 255 bin 607'si SSK, 59 bin 953'ü Bağ-Kur ve 33 bin 99'u da Emekli Sandığı statüsü üzerinde olmak üzere toplam 348 bin 659 kişiye gelir ve aylık bağlandı. Yeni kişilerin de sisteme eklenmesiyle bu yılın haziran sonu itibarıyla gelir ve aylık alanların sayısı toplam 11 milyon 750 bine yaklaştı

promosyon emekliye promosyon promosyon son durum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mustafa içaçan     0000-00-00 Emekliler dilenci durumuna düştüler. Artık bizlerde bu cennet vatanimizin zenginlik lerinden fayda görelim insanca geçim ücretinin bizlere verilmesini Başbakanımız dan saygilarimla Arz ederim.
yılmaz düzyurt     2016-09-30 ben bir emekli olarak hükümetin emekliye bu kadar üvey evlat mamelesi yapmasına şaşıyorum bu kadarmı emeklileri ölü şeçmen sayıyorsunuz yoksa aptalmı görüyorsunuz siz millet vekili olarak 8500tl promosyon alıp yediniz utanmadınız arlanmadınız gözünüzü zor geçinen emekliye diktiniz yazıklar olsun akp ye ve bütün millet vekillerine dünyanın en fakir emeklisi türk emeklisi başarınız övünün
Emekli memur     0000-00-00 yilan hikayesine donen su 3 kurusu sonulandirin artik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü