Dolar fiyatı yeniden alevlendi

Dolar fiyatı yeniden alevlendi

Geçtiğimiz hafta ciddi bir yükseliş gösterip daha sonra 3.40'ın altına düşen dolar yeni haftaya yükseliş ile başladı. Geçtiğimiz hafta 3,40'ın altını gördükten sonra yukarı yönlü hareketlenen dolar/TL kuru, üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisinin daraldığı verilerine açıklanmasıyla 3,54'ü aştı. Dolar kapanışa doğru kademeli olarak geriledi ve piyasaların kapandığı dakikalar 3,48 liranın altını gördü.

Dolar fiyatı yeniden alevlendi

Haftaya primli başlayan dolar/TL, 3,50'nin üzerinde hızlanan yükselişi ile 3,5464'e kadar çıktı. Dolar gün ikinci yarısında kademeli olarak geriledi ve 3,50 liranın altına indi. 

Piyasaların kapandığı dakikalarda dolar/TL kuru 3,4780 liradan euro/TL 3,6980 liradan alıcı buluyor. 

Geçen hafta, üst üste 6 hafta süren yükseliş trendini sonlandırandolar/TL, haftalık bazda yüzde 0,87 değer kaybederek 3,4871'den kapanmıştı.

Avrupa Merkez Bankasının (ECB) kararları ile geniş bant içinde dalgalıbir seyir izleyen döviz kurlarının, bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) veİngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz kararlarına odaklandığı belirtiliyor.Dolar/TL yeni haftaya artışla başladı ve açıklanan büyüme verisininbeklentilerin altında kalmasının ardından hızlanan yükselişi ile 3,5474'ü gördü.

Fed'in faizleri 25 baz puan artırmasını, BoE'nin ise faizdeğişikliğine gitmeyeceğini tahmin eden analistler, Fed üyelerinin 2017 yılınailişkin öngörüleri ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamalarının piyasaların enönemli gündemi olacağını dile getirdi.Analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 3,5620'nin direnç konumundaolduğunu, 3,5000 ve 3,4770 seviyelerinin ise destek konumuna geldiğini kaydetti.

Piyasalar Fed'in kararını bekliyor

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) çarşamba günü açıklanacak kararlarına odaklandı. Küresel piyasalar, geçen hafta Avrupa Merkez Bankasının (ECB) beklentiler doğrultusunda faizleri sabit tutmasına karşın 2017 yılına ilişkinvarlık alım programında yaptığı değişikliğin ardından dalgalı bir seyir izlerken, bu hafta Fed ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) kararlarının yatırımcıların en önemli gündemi olacağı belirtiliyor.

ECB, geçen hafta gerçekleştirilen toplantısında beklentiler doğrultusunda faizlerde değişiklik yapmazken mevcut varlık alım programına Mart 2017’ye kadar aylık 80 milyar euroluk, Nisan 2017’den Aralık 2017’ye kadar da aylık 60 milyar euroluk dilimler halinde devam etme kararı aldı. Kararlar ve ECB Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları piyasalarda "güvercin" olarak algılanırken, euro/dolar paritesi 1,0870 seviyesinden 1,0530'a kadar geriledi, borsalar yükseldi.

ABD'de cuma günü New York borsaları ortalama yüzde 0,6 değer kazanarak tarihinin en yüksek seviyelerine çıkarken, Avrupa borsaları da haftalık bazda yüzde 6'yı aşan getirileri ile öne çıktı. Analistler, bu hafta çarşamba günü Fed ve perşembe günü BoE'nin kararlarının piyasanın en önemli gündem maddeleri olacağını belirterek, artan dolar talebi ve faizlerdeki yükselişin sürüp sürmeyeceğinin de takip edileceğini kaydediyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü