Bugün bankalar ve PTT şubeleri açık mı merak ediliyor 30 Ağustos 2016

Bugün bankalar ve PTT şubeleri açık mı merak ediliyor 30 Ağustos 2016

Bugün bankalar açık mı? 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile pek çok kişi bankaların açık olup olmadığını merak etmeye başladı. 30 Ağustos nedeni ile bankaların ve PTT şubelerinin açık olmadığı bildirildi. Banka ve PTT şubeleri 31 Ağustos günü çalışmaya başlayacaklar.

Bugün bankalar ve PTT şubeleri açık mı merak ediliyor 30 Ağustos 2016

Milyonlarca kişi bugün bankaların açık olup olmadığını merak ediyorlar. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeni ile banka ve PTT şubelerinin açık olmadığı bildirildi. Resmi kurum ve kuruluşlar 31 Ağustos Çarşambu günü çalışmaya başlayacaklar. 30 Ağustos Salı günü bankada işi olanlar işlerini bankamatik yada internet bankacılığı ile çözecekler. 
 

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.30 AĞUSTOS RESMİ TATİL Mİ?
İlk kez 1924 yılında, 30 Ağustos günü Dumlupınar Çal Köyü'nde kutlanan Zafer Bayramı, 'Başkumandan Zaferi' adı altında tarihe geçmiştir. 1926 yılından itibaren ismi değişmiş ve ve bugünkü adıyla Zafer Bayramı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kanunlarda da geçen Zafer Bayramı, her yıl dönümünde kara, deniz ve hava kuvvetleri tarafından kutlanılacak şekilde belirtilmiştir.
Zafer Bayramı için kapsamlı kutlamalar 1960'lı yıllardan itibaren başlamıştır. 30 Ağustos, Türkiye'de askeri okulların mezuniyet törenlerini yaptıkları gün olmuştur; ayrıca tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olmaktadır. 
Bu bayram günü resmi tatil olarak kabul edilmiştir.
*30 Ağustos 2016'da yapılacak törenlerde, alınan kararlar neticesinde askeri araçlar geçiş yapmayacak ve Türk yıldızları uçuş gösterisi düzenlemeyecek 
Zafer Bayramı’nda başkent Ankara'da ve Ankara dışında gerçekleştirilen kutlama ve törenler, “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği” ile düzenlenmiştir. 2012 yılında yenilenen bu yönetmeliğe göre:
-Zafer Bayramı törenleri, Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürlüğünce, Genelkurmay Başkanlığıyla koordine edilerek yürütülür.

-Törenler 30 Ağustos günü saat 07.00’de başlar ve saat 24.00’te son bulur. Saat 12.00’de başkentte yirmibir pâre top atışı yapılır.

-Cumhurbaşkanı Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk koyar; cumhurbaşkanlığında tebrikleri kabul edilir, törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu Cumhurbaşkanı tarafından verilir.

-Başkent dışında Atatürk anıt veya büstüne mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından çelenk konulur. Mülki idare amiri makamında garnizon komutanı ve belediye başkanı ile birlikte tebrikleri kabul eder. Törene katılanların ve halkın bayramı kutlanır, İstiklal Marşı ile birlikte bayrak göndere çekilir. Tören geçişi mülki idare amiri, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından şeref tribününden selamlanır. Zafer Bayramı resepsiyonu vali tarafından verilir.

SİİRT'TE ZAFER BAYRAMI RESEPSİYONU İPTAL

Siirt Valiliği, 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunun iptal edildiğini duyurdu.

Siirt'te, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 94. yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kutlama programı 30 Ağustos Salı günü saat 09.30'da Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, saat 09.50'de valilik makamında tebrikleri kabulü, 10.30'da valilik binası önünde vali, garnizon komutanı ve belediye başkanının törene katılanların bayramını kutlamaları ile devam edecek.

Garnizon Komutanlığı ve valiliği temsilen günün anlam ve önemini belirten konuşmalardan sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde ulusal ve uluslar arası turnuvalarda dereceye giren başarılı sporculara protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesi, bayrak ve Atatürk korteji resmigeçidi ile sona erecek.

Siirt valiliği, son günlerde ülkede meydana gelen terör olayları ile şehitlerin manevi değerlerine duyulan derin saygıdan dolayı 30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu'nun iptal edildiğini bildirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü