Baskı hatası olan 5 liralık banknota 2500 lira verdiler

Baskı hatası olan 5 liralık banknota 2500 lira verdiler

İlyas Irmak isimli bir minübüs şöförü bir bankanın atm'sinden hatalı kesim bir 5 tl'lik banknot çekmişti.Uzun yıllardır bu parayı saklayan Irmak koleksiyoncuların bu para için 2500 lira teklif ettiğini ifade etti.Fakat kendisinin kesinlikle satmayacağını söyledi.

Baskı hatası olan 5 liralık banknota 2500 lira verdiler

Minibüs şoförü İlyas Irmak, bir bankanın ATM’sinden çektiği hatalı kesim 5 TL’lik banknotu, 4 yıldır saklıyor.  Minibüs şoförü Irmak, Koleksiyonerler 2 bin 500 lira teklifte bulunduğunu fakat yine de parayı vermek istemediğini söyledi.

Balıkesir’de yaşayan 46 yaşındaki Irmak, hatalı basılan parayı bir bakkaldan alışveriş yaparken fark ettiğini hatta bakkalla parayı beğenmediği için tartıştığını daha sonra paranın hatalı kesim olduğunu fark ettiğinde bakkaldan özür dilediğini ve bakkala başka para verdiğini söyledi. Irmak, bakkalın tavrının ve ters konuşmasının çok gücüme gittiğini belirterek bu duruma çok üzüldüğünü ifade etti. Daha sonra arkadaşıma başımdan geçenleri anlatınca paranın hatalı basılmış olduğunu söyleyerek koleksiyonerler’in böyle paralara ilgisi olduğunu ve bu paraları biriktirdiğini, hatalı kesim olan bu paranın değerli olabileceğini söyledi. Bu duruma çok sevindiğini söyleyen Irmak, bu parayı saklamaya o zaman karar verdiğini belirterek, aradan dört yıl gibi bir süre geçtikten sonra Koleksiyonerler’in 2 bin 500 lira teklifte bulunduğunu fakat hatalı kesim parayı vermediğini parayı saklamaya devam ettiğini ifade etti.

Hatalı paraların akıbetinin ne olduğunu ve bu konuyla ilgili ne yapması gerektiğini öğrenmek için A 476601251 seri numaralı 5 TL’nin fotoğrafını Merkez Bankası’nın Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü’ne gönderdiğini söyleyen İlyas Irmak, kendisine cevap olarak 1 Mart 2013 tarihli Merkez Bankası Banknot Matbaası Genel Müdürlüğü Sahteciliği İzleme ve Analiz Müdürlüğü’nden gelen yazıda, belirtilen paranın aslının incelenme yapılması gerektiği belirtiliyordu. Bu sebeple aslını göndermesi gerektiği belirtildiğini söyledi. Fakat Irmak aslını göndermediğini söyleyerek Ankara’ya yolu düştüğünde o zaman götüreceğini belirterek bu parayı çocuklarına hatıra bırakacağını dile getirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü