Avrupa ekonomisi iyileşiyor!

Avrupa ekonomisi iyileşiyor!

Avrupa ekonomisinin geleceğine yönelik beklentiler giderek iyileşiyor. Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı son tahminler son 10 yılın en olumlu tablosuna işaret ediyor. Türkiye'nin ise bu yıl yüzde 2,8 büyümesi bekleniyor.

Avrupa ekonomisi iyileşiyor!

Avrupa ekonomisinin görünümü bu yıl iyileşiyor. 2017 ekonomik tahminler raporunu açıklayan Avrupa Komisyonu 2007'den bu yana en iyimser tabloyu ortaya koydu. Komisyon Avrupa Birliği için büyüme beklentisini yüzde 1.6'dan yüzde 1.8'e yükseltti. 

Avrupa Komisyonu bu yıl ve gelecek yıl tüm birlik ülkelerinin büyüyeceğini tahmin ediyor. Bu yıl 28 ülke içinde en hızlı büyümesi beklenen ülke yüzde 4,4 ile Romanya oldu. Rapora göre Romanya'yı yüzde 4,4 ile Lüksenburg ve yüzde 4.3,5 ile Macaristan takip edecek.

2017 raporunda iyileşen göstergelere rağmen risklere de dikkat çekildi. İngiltere'nin birlikten ayrılış süreci, Trump'ın başkan olması ve Yunanistan'ın borç krizi Avrupa'ya dönük temel riskler olarak gösterildi. Avrupa Komisyonu raporda Türkiye'ye de yer verdi. Türkiye'nin 2017 büyüme beklentisi yüzde 3'ten yüzde 2,8'e düşürülürken ekonominin 2018'de yüzde 3,2 büyüyeceği tahmin edildi. Raporda belirsizliklerin bu yıl azalacağı ve iç talebin ılımlı bir şekilde artacağı ön görülüyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü