Asgari ücret zammı son durum 2016 Asgari ücret için son toplantı 29 Aralık'ta

Asgari ücret zammı son durum 2016 Asgari ücret için son toplantı 29 Aralık'ta

Asgari ücrete ne kadar zam geleceği milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Hükümet ile sendikalar arasında görüşmeler devam ederken işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını yaptı. Asgari ücretin en az 1 668 lira olması istenirken hükümet bu teklife de sıcak bakmadı. Asgari ücret komisyonu 29 Aralık günü son kez toplanacak.

Asgari ücret zammı son durum 2016 Asgari ücret için son toplantı 29 Aralık'ta

Asgari ücrete ne kadar zam geleceği milyonlarca çalışan tarafından merak ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sendika temsilcileri ile görüşmelerini sürdürüyor. DİSK Genel Başkanı Kani Beko asgari ücretin 1800 lira olması gerektiğini Bakan Müezzinoğlu'na iletti. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamada çalışanlar için umut verici bir açıklamada bulunmadı. Asgari ücretin ne kadar olacağı konusunda son gelişmeler haberimizin devamında sizlerle. 

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017'de geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü toplantısını yaptı. Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri "ağır" işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyetini bin 668 lira 90 kuruş olarak açıkladı.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) ev sahipliğindeki toplantıya Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık etti. Komisyonda işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yaptı.

Görüntü alınmasının ardından basına kapalı gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 1,5 saat sürdü.

SON TOPLANTI 29 ARALIK'TA

Toplantıda, TÜİK temsilcileri "ağır", "orta ağır" ve "hafif işlerde" çalışan bir işçinin net yaşam maliyetine ilişkin rakamları komisyon ile paylaştı. Bir işçinin aylık net yaşam maliyeti "ağır" işlerde bin 668 lira 90 kuruş, "orta ağır" işlerde bin 485 lira 30 kuruş, "hafif işlerde" ise bin 379 lira 40 kuruş olarak açıklandı.

Komisyonun dördüncü ve son olması beklenen toplantısının, 29 Aralık Perşembe günü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılması kararlaştırıldı.

"ASGARİ ÜCRET VERGİDEN MUAF TUTULSUN"

Türk-İş heyetine başkanlık eden Nazmi Irgat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce dile getirdikleri asgari ücretin vergi kesintisinden muaf tutulması taleplerini bugünkü toplantıda da dile getirdiklerini söyledi.

Asgari ücretin 2007'de net bin 600 lira olması tekliflerinde ısrarcı olduklarını vurgulayan Irgat, TÜİK temsilcilerinin bugün komisyona sunduğu "ağır" işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyeti olan bin 668 lira 90 kuruşun da kendi tekliflerinin doğruluğunu onaylar nitelikte olduğunu kaydetti.2017 Asgari Ücret Tahminlerine Göre Asgari Ücret Tabloları

1.Dönem  ( Ocak – Haziran )

2017 ASGARİ ÜCRET TABLOSU 
ASGARİ ÜCRET 1.750 TL
GÜN 30
GÜNLÜK BRÜT ÜCRET 58.30 TL
AYLIK BRÜT ÜCRET 1.750 TL
İŞÇİ SGK PAYI ( % 14 ) 245 TL
İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI ( % 1 ) 17,50 TL
GELİR VERGİSİ MATRAHI 1.487,50 TL
GELİR VERGİSİ TUTARI ( % 15 ) 223,13 TL
DAMGA VERGİSİ ( %07,59 ) 13,25 TL
İŞÇİ KESİNTİLER TOPLAMI 498 TL
NET ELE GEÇEN ( AGİ’SİZ ) 1,252 TL
AGİ (Bekâr ve Çocuksuz) 131,25 TL
NET ELE GEÇEN ( AGİ DAHİL ) 1.383.25  TL

2.Dönem  ( Temmuz  – Aralık )

2017 ASGARİ ÜCRET TABLOSU 
ASGARİ ÜCRET 1.860 TL
GÜN 30
GÜNLÜK BRÜT ÜCRET 62 TL
AYLIK BRÜT ÜCRET 1.860 TL
İŞÇİ SGK PAYI ( % 14 ) 260,40 TL
İŞÇİ İŞSİZLİK SİGORTASI ( % 1 ) 18,60 TL
GELİR VERGİSİ MATRAHI 1.581,00 TL
GELİR VERGİSİ TUTARI ( % 15 ) 237,15 TL
DAMGA VERGİSİ ( %07,59 ) 14,10 TL
İŞÇİ KESİNTİLER TOPLAMI 530,25  TL
NET ELE GEÇEN ( AGİ’SİZ ) 1.329,75  TL
AGİ (Bekâr ve Çocuksuz) 131,25 TL
NET ELE GEÇEN ( AGİ DAHİL ) 1.461.00  TL

Asgari ücrete yapılacak zam miktarı pek çok kişi tarafından merak edilirken Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan açıklama geldi. Sendika temsilcileri ile görüşmelerini sürdüren Müezzinoğlu DİSK'in kendilerine asgari ücretin 1800 lira olması yönünde bir öneri ile geldiğini açıkladı. Bakan Müezzinoğlu asgari ücrete zam konusunda çalışanları sevindiren bir açıklama yapmadı. 

Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko'yu ziyaret etti.  Bakan Müezzinoğlu ziyareti sırasında yaptığı açıklamada hem asgari ücrete hem de taşeron işçilerle ilgili yapacakları çalışmalara değindi.


Bakan Müezzinoğlu'nun konuşmasından notlar;

* DİSK asgari ücretin bin 800 TL olmasını istedi. 3 hafta içinde belli olmasını beliyoruz asgari ücretin. Arzu edileni yapabilmek farklı bir şey.

* Kayyum atanan firmalarla ilgili kimsenin alın teri ile oynanmasını istemeyiz. Çalışanın hakkını korumak isteriz ancak FETÖ ile bağlantısı varsa bunu hep birlikte hoş göremeyiz.

* Taşeron konusu tabii Hükümet olarak siyasi karar da vermemiz gereken bir konu başlığı. Arzu ederiz ki talep edilen şekilde sonuçlandıralım. Sırtımızda bir yumurta küfesi var. Ekonominin istikrarını bozduğumuzda 80 milyonun hep birlikte bedel ödediği şekli arzu etmiyoruz. Önümüzdeki günlerde gündeme gelecektir ve karara bağlanacaktır.

* Ak Parti döneminde emekliye asgari ücretliye alt kesimdeki tüm kitlelere pozitif ayrımcılık uyguladığımız bir dönemdi. çok şey yaptık diyemeyiz. Daha fazlasını verebilmek için koşulları zorlamak bizim görevimiz. 2002 yılında bin dolara 6.6 asgari ücretlinin çalıştığı günden, doların rekor kırdığı zamanda 1000 dolara çalıştırılan asgari ücretli sayısı 1.8. Asgari ücretlinin nereden nereye geldiğinin bir ispatıdır. Ama yeterli bulmak farklı, kademe kademe izlemek farklı.

* Daha iyisini başarabilme derdi, her konuda anlaşamasak da birbirimizi anlayabilme sorumluluğunu önümüzdeki süreçte daha iyi gündeme getireceğiz.

 

asgari ücret zammı asgari ücrete ne kadar zam gelecek asgari ücret zammı son durum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü