7 kuruş eden 100 bolivar petrol zengini ülkeyi sabotaj nedeniyle karıştırdı

7 kuruş eden 100 bolivar petrol zengini ülkeyi sabotaj nedeniyle karıştırdı

Petrol ihraç eden ülkelerden biri olan Venezüella ekonomik kriz ile mücadele etmeye devam ediyor.Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin en yaygın kullanılan banknotu olan 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldırılmasının bir ‘sabotaj' nedeniyle ertelendiğini söyledi.

7 kuruş eden 100 bolivar petrol zengini ülkeyi sabotaj nedeniyle karıştırdı

Maduro, ülkenin en yaygın kullanılan ve en büyük banknotları olan 100 bolivarlık banknotların tedavülden kaldırılmasının bir ‘sabotaj' nedeniyle ertelendiğini, banknotların 2 Ocak'a kadar kullanılabileceğini söyledi.
Maduro, 12 Aralık'ta yaptığı açıklamada Kolombiya sınırındaki kaçakçılıkla mücadele etmek amacıyla 100 bolivarlık banknotları 72 saat içinde tedavülden kaldıracaklarını ve madeni paralarla değiştireceklerini duyurmuştu.
Maduro, çok sayıda Venezüellalının paralarını değiştirmek için bankalar önünde kuyruklar oluşturmasına yol açan bu tedbirin uygulama süresinin 2 Ocak'a kadar ertelendiğini açıkladı.

100 BOLİVAR 7 KURUŞ EDİYOR

Maduro, bu kararı alma nedenlerinin ise 100'lük banknotların yerini alacak 500'lük banknotların bir sabotaj nedeniyle vaktinde gelmemesi olduğunu duyurdu.

Venezüella- bolivar
© REUTERS/ UESLEİ MARCELİNO
Venezüella en çok kullanılan banknotunu tedavülden kaldırıyor
Enflasyonun 3 haneli rakamlara ulaştığı ülkede en büyük banknot olan "100 Bolivar" Türk Lirası'yla 7 kuruş ediyor.
Hükümet karşıtı gösterilerin düzenlendiği petrol zengini Venezuela'da halk, saatler süren elektrik kesintileri, ilaç ve temel gıda ürünlerinin eksikliği nedeniyle zorluk çekiyor. Nakit sıkıntısının yaşandığı ülkede, ATM'lerden sadece çok düşük miktarlarda para çekilebiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü