2017 Asgari ücret ne kadar olacak Zam oranları sevindirdi

2017 Asgari ücret ne kadar olacak Zam oranları sevindirdi

2017 Asgari Ücret ne kadar olacak bu soru yıl sonunu yaklaşırken oldukça sık sorulmaya başlandı. Geçen Sene 1300 lira olan Asgari ücret uzun süre tartışmalara neden olmuştu. 1300 lira olan asgari ücret yeni yılda ne kadar olacak şimdiden merak konusu oldu.

2017 Asgari ücret ne kadar olacak Zam oranları sevindirdi

Asgari ücretlilerin vergi kesintileri büyük sıkıntı yaratırken hükümetten vergi dilimi kesintileri hakkında bir açıklama geldi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada kimsenin mağdur olmayacağını söyledi.

Asgari ücret 2017 yılında ne kadar zamlanacak? Konuyla ilgili çalışmalar devam ederken asgari ücretin düşmesiyle ilgili AK Parti harekete geçti. Yapılan çalışmalar neticesinde Ekim, Kasım ve Aralık aylarında 70 TL'lik kesinti ortadan kalkacak. Peki 2017 yılında Asgari ücret ne kadar zamlanacak?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE KADAR OLACAK?

"2016 Ücret ve Yan Haklar Araştırmaları"na göre, gelecek yıl en yüksek maaş zammı yüzde 12,2 ile çağrı merkezleri sektöründe yapılacak. En düşük zam oranı uygulayacak sektör ise yüzde 7,8 ile yatırım ve finansal kiralama sektörü olacak.

Asgari ücretle çalışanların yoğun bulunduğu çağrı merkezlerinin en çok maaş zammı yapacak sektör olması, asgari ücret artışının Türkiye ücret piyasalarında önemli bir etkisi olduğunu gösterdi.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU ASGARİ ÜCRET ZAMMI İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Asgari ücrette vergi dilimi dolayısıyla kesinti yapılıp yapılmayacağı ile ilgili tartışmalara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu noktayı koydu. Müezzinoğlu, "Gerek asgari ücretlilerimiz, gerekse asgari ücretli olmayıp da ekim ayında girdikleri vergi dilimleri dolayısıyla ellerine net geçen maaşı bin 300 liranın altına inenler dahil sayın başbakanımızın kamuoyuna verdiği söz üzerine hiç kimse bin 300 liranın altında maaş almayacak" dedi.

Maliye Bakanı, Meclis Genel Kurulu’nda Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde konuştu.

Maliye Bakanından 'asgari ücret' açıklaması

Maliye Bakanı şunları ifade etti:

“Burada yaklaşık 7 milyon vatandaşımızı ilgilendiren önemli bir yasal düzenlemeyi hep birlikte yapıyoruz.

2016 başındaki asgari ücretin 1300 lira olması konusunda bir taahhüdümüz vardı ve bu taahhüdümüze uygun bir şekilde 2016 başında bu gerçekleşti.

Asgari ücret tutarı asgari geçim indirimine bağlı olarak değişmektedir.


 2016 yılında hükümet olarak yapmış olduğumuz bu önemli artışı yıl sonuna kadar koruma amacıyla bir çalışma yaptık. Hiçbir şekilde asgari ücretle çalışan vatandaşlarımızın eline geçen net ücret tutarının 1300 liranın altına düşmemesi için ne yapabiliriz diye bir gayretimiz oldu.

En uygun yöntemin asgari geçim indirimi tutarlarının son üç ayda artırılması suretiyle bu meselenin çözümlenebileceğini gördük.

Ocak ve Eylül ayları arasında 9 ay boyunca net 1300 lira alan bir bekar asgari ücretli veya evli eşi çalışan bir asgari ücretli Ekim ayından itibaren aylığı 1231 liraya düşüyor. Dolayısıyla Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ücretlimizin gelirinde yaklaşık 69 lira civarında bir azalma meydana geliyor.

Burada yapmış olduğumuz hazırlıkla eğer kişinin geliri Ekim ayından itibaren herhangi bir şekilde 1300 liranın altına düşerse düşen kısım kadarlık ilave asgari geçim indirimi uygulamasını getirmiş olduk. Hiçbir asgari ücretlimiz 2016 yılı içerisinde 1300 liranın daha altında bir ücret elde etmemiş oluyor. Burada asgari geçim indirimini bir yöntem olarak kullandık.” (ANKA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
m.r.e     0000-00-00 Ben.emekliyimdiyeeşimdendelesiliyor.emekliyim.aldıgım.maşfa.980.tl.maşı.cok.aldıgım.icineşimdenfe.kesiliyor.eşimdende.90tl.kesiliyor
van     0000-00-00 Van da is yok dur daha bizden oy alırsınız
mlt     0000-00-00 Hic inanmaz hep oy secim konuş boş insanlarda herkes yazık
mlt     0000-00-00 Hic inanmaz hep oy secim konuş boş insanlarda herkes yazık
Yunus     0000-00-00 Bizim maaşlarımızda 2 ay üstüste 110 ytl kesildi ve hala kesilecek hani kesilmeyecekti hepsi yalan
Yunus     0000-00-00 Bizim maaşlarımızda 2 ay üstüste 110 ytl kesildi ve hala kesilecek hani kesilmeyecekti hepsi yalan
Serda     0000-00-00 İşci düsmanı benim esnafım iiini bilir özal ziniyeti bunlar a haber izleyince hersey nekadar güzel
MALATYA     2016-11-11 Koca bir yalan neymiş efendim vergi dilimi olmayacakmış.Kim denetliyorki gelen müfettişte akpli işveren yediriyor içiriyor kes asgari ücretliden.Ye kürküm yeeeeeeeeeeee...
E     2016-11-07 İYİKİ 1300ALTINA DÜŞMEDİ YA DÜŞSEYDİ TAŞERON İŞÇİSİ NE YAPARDI EV ALAMAZDI ARABA ALAMAZDI KREDİ ÇEKİPTE 1300 OLDUDA EV ARABA KREDİSİ ÖDEDİ HELAL OLSUN SİZLERE
R     2016-11-07 500 VERİN DAHA MUTLU OLURUZ TAŞERON İŞÇİLERİ OLARAK VERGİ ALMAZSINIZ GÜCÜNÜZ SADECE TAŞERON İŞÇİLERİNE YETİYOR EZİN EZDİKÇE OYLARINIZA YANSIYOR ZATEN EV KİRA ODUN KÖMÜR GIDA ELEKTRİK TELEFON ÇOCUKLARIN OKUL MASRAFI SORMAK İSTİYORUZ KADROLULARA ZAM ÜSTÜNE ZAM YAPILIRKEN TAŞERON İŞÇİLERİNİ ASGARİ ÜCRETLEN ÇALIŞTIRMAK VİCDANEN RAHATMISINIZ VERGİ ALIYORSUNUZ SİZLER İŞÇİLERİN PARTİSİ DEGİL KADROLU ÇALIŞANLARIN PARTİSİ OLMUŞSUNUZ BİZLER YILLARCA SİZLERE DESTEK VERMEK İÇİN OY VERDİK
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü