Şehit yakınları istedikleri üniversitede okuyacaklar

Şehit yakınları istedikleri üniversitede okuyacaklar

Şehit yakınları için yeni bir çalışmaya imza atıldı. 15 Temmuz ve askeri operasyonlarda şehit düşen askerlerin yakınları istedikleri üniversitelerde öğrenim görebilecekler. Özel öğrenci statüsünde istedikleri üniversitede eğitim alabilecek olan öğrenciler kazandıkları okulun diplomasını alacaklar.

Şehit yakınları istedikleri üniversitede okuyacaklar

Şehit yakınlarına üniversite hakkı tanınıyor. 15 Temmuz şehitleri ve PKK ile çatışırken şehit düşen askerlerin yakınları istedikleri okula özel öğrenci olarak eğitim alabilecekler. Buna göre 2017-2018 öğretim yılında şehit yakını öğrenciler istedikleri üniversitenin aynı bölümünde devam edebilecekler. 

Özel öğrenci statüsünde mezun olanlar kazandıkları okulun diplomasını alacak. 15 Temmuz haricinde ki sivil şehitlerin yakınlarının kapsam dışında olduğu açıklandı. 

 

KARAR VAKIF ÜNİVERSİTELERİ İÇİN DE GEÇERLİ OLACAK

Kararın vakıf üniversitelerini de kapsayıp kapsamadığına ilişkin bir soruya karşılık Saraç, "Vakıf üniversiteleri için de aynı durum söz konusu olacak. Vakıf üniversitelerimizin de bu gibi hususlarda devlet üniversitelerimizden daha farklı bir hassasiyet göstereceklerini zaten asla düşünmüyoruz. Onların da bu konuya bütünüyle zaten sahip çıkacaklarına eminiz" değerlendirmesinde bulundu.

Sınır ötesinde de büyük bir harekat bulunduğunu dile getiren Saraç, şehit yakınlarının yükseköğretim giriş sınavına hazırlanmaları hususunda nasıl bir olumsuz bir psikoloji içerisinde kaldıkları düşünüldüğünde, bu kararın aslında toplum vicdanında hak ettiği yeri bulacağı ve onaylanacağını düşündüklerini vurguladı.

Şehit yakınlarına yönelik alınan bu karara ilişkin Saraç, "Ailelerinin bulunduğu üniversitelere o üniversitenin puanı yüksek bile olsa ama aynı bölüm olmak kaydıyla talepleri halinde geçişlerini sağlayacağız" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü