KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

KPSS Önlisans sınavı haftasonu gerçekleşti. Gelen yorumlar sınavın oldukça zor olduğu yönündeydi. Büyük hayal kırıklığı yaşayan binlerce memur adayı sınavda umduğunu bulamadı. Şimdi bir çok kişi ne kadar umudu olmasa da sınav sonuçlarını bekliyor. KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak dört gözle bekleniyor.

KPSS Önlisans sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

16 Ekim Pazar günü Türkiye'de gerçekleşen KPSS Önlisans sınavı gerçekleşti. KPSS Önlisans sınav sonuçları dört gözle bekleniyor. Bu sene yapılan 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yapılan operasyonlar sonrasında açığa alınan binlerce memurun oluşturduğu boşluk için binlerce kişi umut ile sınava girdi ama Önlisans mezunları hayal kırıklığı yaşadı. Çünkü genel düşünce KPSS ÖNlisans sınavının çok zor olduğu yönündeydi.

Kamu Personeli Seçme Sınavı, önlisans sınavı 16 Ekim 2016 gerçekleşti. 09:30’ta başlayan sınav 11:30’ta sona erdi. Sınavda 120 soru soruldu ve her bir soruya bir dakikalık cevap hakkı bulunmakta. Sınava giren adayların en çok zorlandığı tarih soruları oldu. 27 tarih sorusunda, 5 öncüllü sorunun olması dikkat çekti. ÖSYM öncüllü soru tarzını en çok tarih sorularında sorarken, bu kadar az çıkması, yorumdan çok soruların bilgiye yönelik olarak yorumlandı.

KPSS önlisans sınavı biter bitmez, memur olmak isteyen önlisans mezunlarının sonuç heyecanı başladı. Aldıkları puana göre devlet kurumlarına başvuru yapabilecek olan mezunlar sabırsızlıkla sonuçların açıklanmasını beklemekte. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) sonuçlara dair herhangi bir açıklama gelmedi. ÖSYM’nin sınav ve sonuç takvimine bakıldığında sonuçlar, sınav tarihinden iki hafta sonra açıklanması gerekiyor. 20 Kasım’da yapılacak olan ortaöğretim sınavının sonuçları ile birlikte yayınlanma durumu da söz konusu olunca, sonuçlar için başka tarih 1 aydan fazla olabilir. Kurumun standart sonuçları işleyiş tarihi (2 hafta) bu şekilde gözükürken, ÖSYM sonuçları açıklar açıklamaz sitemizde olacaktır.

KPSS ÖNLİSANS SINAV YORUMLARI 

Şıkların hepsi doğru olduğu soruları niye sordunuz.? #KPSS

— ??? (@Sofi0zelHarekat) 16 Ekim 2016
 
Soruları yapamayalım ve atanamayalım diye özenle çalışan ÖSYM minnettarız. ?? İki şık arasında bile kalamadım. ?? #KPSS

— Ebru ERDOĞAN (@ebrerdgnnn) 16 Ekim 2016
Bide soruları yetiştirmek imkanı bulsaydım iyiydi #kpss

— Saadet Karakaya (@saadet_karakaya) 16 Ekim 2016
Türkçenin sonundaki o mantık soruları ?? yüksek dozda 6.his gerektirir veya ermiş filan olmanız lazım..#kpss

— Rabia Gökdoğan (@tembelteneke_32) 16 Ekim 2016
#KPSS önlisans soruları lisans tan daha zordu güncele dair hiçbir şey yok resmen dalga geçti bizimle #osym ??

— ebru (@ebruogurlu7292) 16 Ekim 2016
Soruları yapamayalım ve atanamayalım diye özenle çalışan ÖSYM minnettarız. ?? İki şık arasında bile kalamadım. ?? #KPSS

— Ebru ERDOĞAN (@ebrerdgnnn) 16 Ekim 2016
Bu tarih sorularını sokullu mehmet pasayı getir cözemez. #Kpss

— Umut G. (@gala38ultras) 16 Ekim 2016
KPSS'YE BAŞVURU ŞARTLARI

KPSS'ye ortaöğretim kurumlarından (lise ve dengi meslek lisesi), önlisans programlarından (iki yıllık meslek yüksekokulu ve açık öğretimin iki yıllık programları) ve lisans programlarından (dört ve daha fazla yıllık yükseköğretim) mezun olanlar ile mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilmektedir. Adayların, Yönetmeliğin A Grubu olarak tanımladığı kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurdukları tarihte, B Grubu kadrolar için ÖSYM'ye Tercih Formlarını teslim ettikleri tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

A Grubu Kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların, bu kurum ve kuruluşların KPSS başvuru kılavuzunda veya ilanlarında belirtmiş oldukları koşulları taşımaları gerekir. Yukarıdaki koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS'ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmamaktadırlar. Sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan adaylar, sınavın geçerlik süresi içinde mezun olacaklarını düşünüyorlarsa, sınava mezun olacakları düzeyde girmeleri uygun olacaktır. Sınava başvurulan tarihte mezun durumda olmadığı için öğrenim durumunu mezun olacağı düzeyin altındaki düzeyde işaretleyen adaylar, sınav tarihinden önce mezun olmuşlarsa, mezun oldukları tarihin, sınava başvurunun bitiş tarihi ile sınav tarihinin bir gün öncesi arasında mezun olduğunu gösteren bir belgeyi ÖSYM'ye mutlaka göndermeli veya bizzat götürmelidirler. Bu adaylar, sadece Ankara'da sınava alınabileceklerdir. Sınav tarihinden önce mezun olmuş adayların, bir alt öğrenim düzeyinde sınava girmeleri halinde, bu sınavın sonuçlarına göre atamalarının yapılması mümkün değildir. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü