Suçlamaları kabul etmedi!

Suçlamaları kabul etmedi!

Dün gece Almanya'nın başkenti Berlin'e kurulan noel pazarına bir tır girerek 12 kişinin ölümüne ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden oldu. Olayın ardında TIR şoförü polisler tarafından vurularak öldürüldü. Olaydan sonra göz altına alınan bir şüpheli ise yöneltilen suçlamaları hiç bir şekilde kabul etmedi.

Suçlamaları kabul etmedi!

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, başkent  Berlin'de dün akşam bir tırın Noel pazarına girerek 12 kişinin ölümüne, çok  sayıda kişinin yaralanmasına neden olmasıyla ilgili, "Bir saldırı olduğundan  şüphemiz yok." dedi. 

Şimdiye kadar hayatını kaybedenlerden çok az kişinin kimliğinin tespit  edilebildiğini belirten Maiziere, olayda 12 ölü ve 18’i ağır olmak üzere 48  yaralandığını söyledi.

Söz konusu Polonya plakalı tırın Noel  pazarında girip yaklaşık 80 metre sonra durduğunu anlatan  içiçleri Bakanı, ardından  araç sürücüsünün olay yerinden kaçtığını belirtti.


GÖZALTINDAKİ KİŞİ SUÇLAMALARI REDDETTİ

Maiziere, ölenler arasında şoför koltuğunun yanında bulunan bir  kişinin de bulunduğunu, ilk belirlemelere göre bu kişinin silahla vurulduğunu  kaydetti.

Bu kişiye ne zaman ateş edildiğinin araştırıldığını ifade eden  Maiziere,  gözaltına alınan şüphelinin suçlamaları reddettiğini aktardı.

Maiziere, ülke genelinde güvenlik kurumlarının önlemleri artırdığını  belirterek, bu sinsi saldırıdan sonra özgür yaşam tarzının yok edilmesine izin  verilmeyeceğini söyledi.

Almanya genelinde Noel pazarlarının açık kalacağını, ancak güvenlik  önlemlerinin yüksek olacağını ifade eden Maiziere, Berlin’de ise kurbanlara  saygıdan dolayı Noel pazarlarının bugün kapalı kalacağını ifade etti.

ZANLI PAKİSTAN UYRUKLU BİR MÜLTECİ

Thomas de Maiziere, gözaltına alınan şüphelinin Pakistan uyruklu  olduğunu ve 31 Aralık 2015’te Almanya’ya giriş yaptığını aktardı.

Sığınmacı olarak kayıt altına alınan şüphelinin şubat ayında Berlin'de  ortaya çıktığını belirten Maiziere, bu kişinin iltica başvurusunun henüz  sonuçlanmadığını kaydetti.

TIRDAKİ KİŞİ SİLAHLA VURULARAK ÖLDÜRÜLDÜ

Zanlı hakkındaki bilgilerin terörle ilişkili dosyalarda yer almadığını  ifade eden Maiziere, tırda bulunan kişinin öldürüldüğü silahın da bulunamadığı  bilgisini paylaştı.

Maiziere şimdiye kadar saldırıyı üstelenen olmadığını sözlerine  ekledi.

Merkel ise daha önce yaptığı açıklamada, zanlının sığınma başvurusu yapmış olan bir göçmen olduğunun kesinleşmesi halinde bunun "özellikle korkunç ve katlanılması zor olacağını" söylemişti.

TIR ŞOFÖRLE BİRLİKTE Mİ KAÇIRILDI?

Polis ayrıca, tırın yolcu koltuğunda Polonya vatandaşı bir kişinin ölü bulunduğu bilgisin doğruladı. Tırın asıl şöförü olduğu düşünülen bu kişinin araçla birlikte kaçırıldığı ihtimali araştırılıyor.

Tırın Polonyalı taşımacılık şirketine ait olduğu iddiaları da doğrulandı. Tırın sahibi Ariel Zurawski tırı n şoförünün kuzeni olduğunu kendisine dün öğleden sonra itibariyle ulaşamadıklarını söyledi ve "Onu çocukluğundan  beri tanıyorum. Ona kefilim. Kötü bir şey yapmış olamaz dedi.

MERKEL: BU ÇOK ZOR BİR GÜN

Almanya Başbakanı Angela Merkel,  Başbakanlıkta yaptığı açıklamada, milyonlarca kişinin  dün  Berlin’deki Breidscheidplatz Meydanı’nda yaşananlar nedeniyle sarsıldığına ve  üzüntülü olduğuna işaret ederek "Bu çok zor bir gün." diye konuştu.

Olayda 12 kişinin hayatını kaybettiğini ve 40’ın üzerinde kişinin  yaralandığını ifade eden Merkel, eylemi "zalimce" ve "akıl almaz" olarak  nitelendirdi.

BAYRAKLAR YARIYA İNDİ

Ülkenin derin bir yas içinde birlikte olduğunu belirten Merkel, "Olay  tüm ayrıntısıyla aydınlanacak. Yasaların öngördüğü en sert şekilde  cezalandırılacak." dedi.

Merkel, Almanya’da özgür, birlikte ve açık bir şekilde yaşamak için  güç bulacaklarını kaydetti.

Öte yanan Almanya İçişleri Bakanı Maiziere, bugün ülkedeki tüm resmi  binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü