Şii milisler sivillerin tahliyesine engel oluyor!

Şii milisler sivillerin tahliyesine engel oluyor!

Binlerce sivilin katledildiği Halep'te yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Türkiye'nin arabuluculuğu ile ateşkes sağlanmasının ardından siviller Halep'ten tahliye edilmeye başlandı. Fakat İran destekli Şii milislerin sivil tahliyesini sabote etmek için harekete geçtiği öğrenildi.

Şii milisler sivillerin tahliyesine engel oluyor!

Türkiye'nin arabuluculuğu ile Halep'te yapılan ateşkes anlaşması kapsamında kuşatma altındaki bölgelerde kalan siviller ve muhalifler tahliye edilmeye başladı. Sabah 8'de başlayan tahliye işlemleri için bölgeye giden ilk konvoy yaralıları aldıktan sonra dönüş yolunda saldırıya uğradı. Yapılan görüşmeler sonrası kriz çözülürken, konvoy yeniden İdlib'e doğru hareket etti.

Halep'ten tahliye edilen ilk 1150 kişi İdlip e ulaştı. Yaralıların tedavisine başlanırken insanlara erzak ve kışlık dağıtımlarına başlandı. Halep'ten yola çıkarak İdlib'e ulaşan ilk konvoyda getirilen 163 yaralı Ramuse bölgesinden tedavi için Türkiye'ye gönderildi. Diğer kafileyi getirmek için bölgeye giden ikinci konvoy ise Ramuse'den hareket etti.
İran destekli Şii milislerin bölgedeki muhaliflerin çıkışını engellemeye çalışıyor. Milisler bölgedeki sivil ve muhaliflerin bölgeden çıkışı için yeni şartlar öne sürmeye çalışıyor.

Muhalifler ile Rusya arasında yapılan ateşkes anlaşmasında olmamasına rağmen, İran destekli milislerin İdlib'in Fua ve Kefra kasabalarında bulunan milislerin, Halep'teki sivillere karşılık değişimini isteyen milislerin ikinci kafilenin bölgeden çıkmasını engellemeye çalıştığı belirtiliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü