BM'den flaş Halep kararı!

BM'den flaş Halep kararı!

Halep'te siviller katledilmeye devam ederken yeni bir gelişme yaşandı. Doğu Halep'teki sivillerin tahliyesi ve güvenliğinin denetlenmesi için kente uluslararası gözlemcilerin gönderilmesini isteyen BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı, oybirliğiyle kabul edildi.

BM'den flaş Halep kararı!

BM Güvenlik Konseyi, Fransa tarafından hazırlanarak Konseye sunulan ve dün Rusya'nın muhalefeti nedeniyle görüşülemeyen karar tasarısını oyladı. Rusya'nın talebi üzerinde orijinal metin üzerinde değişiklik yapan Fransa'nın tasarısı 15 üyenin de desteğiyle kabul edildi.

Tasarı metninde bölgedeki BM ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarından Halep'teki sivillerin tahliyesi ve kentte kalan sivillerin güvenliğini objektif bir bakış açısıyla gözlemleyerek rapor etmesi, gerekmesi halinde bölgeye daha fazla gözlemci gönderilmesi isteniyor.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'dan da hem BM hem de diğer kuruluş gözlemcilerinin güvenli ve muntazam bir şekilde gözetleme görevlerini yapabilmeleri için gerekli ortamı sağlaması istenen tasarıda, Genel Sekreter'den 5 gün içinde uygulamaya ilişkin BMGK'ya rapor sunması talep ediliyor.

Tüm taraflara, söz konusu gözlemcilere tüm bölgelere engelsiz giriş izni vermeleri çağrısı da yapılan tasarıda, tahliyelerin ve gidilecek varış noktasının rızaya dayalı olması, giden ya da kalmayı tercih eden tüm sivillerin korunması isteniyor.

Tasarıda ayrıca, sağlık kuruluşlarının güvenliğine de değinilerek, hem bu kuruluşların hem de sağlık görevlilerin korunması, tıbbi malzeme ve sağlık görevlilerinin ihtiyaç olan tüm noktalara ulaşmasının sağlanması talep edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Halep'te artan çatışmalar ve "alarm verici" insani durumu görüşmek üzere acil toplandı. Oturumda konuşan, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, BMGK'nın Suriye'de 5 yıldan uzun süredir devam eden savaşın milyonlarca kişi üzerindeki yıkıcı etkisini, insani yardım, sivillerin korunması ve siyasi çözüm için yapılan çağrıları görmezden geldiğini söyledi. "Halep'in doğusu 150 gündür kuşatma altında" Son birkaç günde Halep'in doğusunda artan saldırılar nedeniyle yerinden edilenlerin sayısının 25 bine ulaştığını belirten O'Brien, binlerce insanın daha yerinden edilme riskiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Esed rejiminden Halep'te katliam Halep'e havadan ve karadan katliam Halep'in doğusunun 150 gündür kuşatma altında olduğuna dikkati çeken O'Brien, insanların abluka, çatışma ve hava saldırıları altında daha fazla hayatta kalamayacakları uyarısında bulundu. O-Brien, "Halep'in doğusunun devasa bir mezara dönüşmemesi, insanlık adına sivillerin korunması ve kuşatma altındaki kente erişim sağlanması için yalvarıyoruz." dedi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, telekonferans yoluyla katıldığı toplantıda, daha önce terör örgütü El-Nusra üyelerinin silahlarını da alarak Halep'i terk etmeleri teklifinin hala masada olduğunu söyledi.'Halepliler bölgeden çıkamıyor' 'Halep'te yaşanan bir trajedi' İngiltere ve ABD'den Rusya'ya eleştiriOturumda konuşan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, Rusya'ya yüklendi. Rycroft, Rusya'nın BMGK'daki Suriye'ye yönelik kararları veto etmesini ve sivilleri aç bırakmayı bir savaş taktiği olarak kullanan rejimi desteklemesini eleştirdi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Power da BMGK'da oylanacak İspanya, Mısır ve Yeni Zelanda tarafından hazırlanan 10 günlük "insani mola" tasarısının kabul edilmesi çağrısında bulundu. Power, Rusya'nın BMGK'da oylanacak karar tasarısını veto etmesinden endişe duyduğunu sözlerine ekledi. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin ise Batılı ülkeleri iki yüzlülükle suçlayarak dikkatlerin Halep'e çekildiğini ancak Irak'ın Musul kentinde ve Yemen'de de insani durumun son derece endişe verici olduğunu söyledi. Halep'te siviller bombardımandan kaçıyor Bombadan önce broşür attılar: Halep dünyanın umurunda değil

'İlgili taraflara danışma' ifadesi endişelere neden oldu

Söz konusu karar tasarısının dün Konseyde oylanması bekleniyordu. Ancak Rusya'nın tasarıyı mevcut haliyle veto edeceğini açıklaması üzerine taraflar arasında yaklaşık 3 saat süren pazarlıklar yaşandı.
Fransa'nın metinde Rusya'nın istediği değişiklikleri yapmasının ardından taraflar kendi başkentlerine danışmak için oylamayı bugüne ertelemişti.

Fransa'nın hazırladığı ilk metinde BM Genel Sekreteri'nden Doğu Halep'te gerekli bölgelere gözlemcileri konuşlandırması isteniyordu. Rusya ise bunun Suriye rejiminin onayı ile olmasını, aksi halde gözlemcilerin hayatının riske gireceğini öne sürdü.
Tasarının kabul edilen halinde ise gözlemci konuşlandırması için BM Genel Sekreteri'nden "ilgili taraflara danışarak güvenlik dahil gerekli düzenlemeleri" yapması ve BM ile diğer kuruluşlarının gözlemcilerinin görevlerini yapmalarının temin edilmesi isteniyor.
Söz konusu değişiklikle tasarıya "BM'nin ilgili taraflara danışması" ifadesinin eklenmesinin Suriye rejiminin tüm bölgelerin gözlenmesine izin vermeyebileceği endişesine neden oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Cem Yılmaz'ı sevmek zorunda mıyım?"
Gupse Özay'ın amcası öldü
Gupse Özay'ın amcası öldü